Hořký konec. Češi nezachytili úvod druhé třetiny zápasu s USA a berou šesté místo

14.08.2015 | Václav Petrů

Břeclav - Čeští mladíci na letošním Memoriálu Ivana Hlinky obsadí šestou pozici. V duelu o páté místo podlehli USA 3:4 a s turnajem se rozloučili porážkou. Svěřenci trenérů Reichela a Augusty sice po první třetině vedli 1:0, v průběhu úvodních čtyř minut druhé třetiny ovšem inkasovali tři branky a i když dokázali vstřelit kontaktní branku, Američané ve třetí třetině využili přesilovou hru pět na tři a výhru si pohlídali.

Zápas č. 13  •  pá 14.8.2015  •  15:40  •  Videozáznam
Česko
3:4
( 1:0, 1:3, 1:0)
USA
Česko: Kořenář – Vála, Hájek, Doudera, Hrdinka, Novák, Budík, Kachyňa – Zachar, Reichel, Kofroň – Pavlík, Kodýtek, Najman – Šmerha, Pšenička, Kurovský – Kačírek, Karafiát, Havelka – Kantner.
USA: Dhillon – Peeke, Rossini, Eliot, Dineen, Farmer, Perunovich, Gleason – Yamamoto, Mittelstadt, Gettinger – Lown, Tufte, Harper – Knierim, McGing, Berger – Leonard, Rymsha, Wait.
Branky a asistence: 12. Najman (Hájek), 37. Reichel (Kofroň, Zachar), 59. Zachar (Doudera, Hrdinka) – 21. Mittelstadt (Yamamoto, Dineen), 23. Farmer, 24. Yamamoto (Mittelstadt), 43. Yamamoto (Mittelstadt, Dineen)
Střely: 38:30 (13:13, 10:7, 15:10).
Vyloučení: 8:10. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Hradil, Mrkva – Skopal, Tošenovjan. Diváků: 649.

Češi vstoupili do utkání aktivněji. Americká obrana však dokázala často blokovat střely od domácí reprezentace a k brankáři Dhillonovi mnoho kotoučů neprošlo. Americký gólman si poté vybral slabší chvíli, když mu ve 12. minutě propadla rutinní střela Ondřeje Najmana zpoza levého kruhu. Hned záhy se mohli diváci v břeclavské Ice Bors Areně radovat znovu. Šmerha s Douderou se hnali do přečíslení dva na jednoho, Dhillon do zakončení Doudery vložil hůl a vypíchl kotouč. Domácí reprezentace si poté vykoledovala první přesilovou hru po vyloučení Rossiniho. Svěřenci trenérů Reichela a Augusty si ovšem v početní převaze nedokázali vytvořit soustavnější tlak a neohrožovali příliš americkou bránu. Minutu a čtvrt před první sirénou Kantner podrazil soupeře a usedl na trestnou lavici. Do konce první třetiny se Američanéné v přesilové hře neprosadili, to, co se jim nepovedlo v první dvacetiminutovce, si schovali na začátek té druhé.

Do druhé dvacetiminutovky Američané vtrhli jako uragán. 31 vteřin po začátku druhé části našel Yamamoto na pravém kruhu nikým nehlídaného Caseyho Mittelstadta, který se do odkryté části brankáři nemýlil. Následně mohl otočit stav utkání Knierim, přečíslení dva na jednoho Kořenáře zblízka nepřekonal. Na začátku 23. minuty byl obrat reprezentace hvězd a pruhů dokonán. Ty Farmer trefil z mezikruží přesně levý roh Kořenářovy brány. Čtyřminutovky hrůzy z pohledu českého týmu dovršila o tři čtvrtě minuty později dvojice Mittellstadt s Kailerem Yamamotem. První jmenovaný nahrál Yamamotovi, který zblízka překonal Kořenáře. Česká střídačka zareagovala na rychlý příděl v bráně oddechovým časem. K zmrtvýchvstání českého týmu mohly přispět tři přesilové hry v krátkém časovém rozmezí. Svěřencům trenérů Reichela a Augusty však hra v početní převaze příliš nevychází. Kromě individuální akce Pšeničky, jenž se protáhl přes obranu až do zakončení, si Češi žádnou vyloženou šanci nevytvořili. Byl to naopak ve 33. minutě Knierim, který mohl navýšit vedení USA. Tváří v tvář Kořenářovi se neprosadil. Ve 36. minutě usedl za katr Gettinger a Češi tentokrát přesilovou hru využili. I když trochu netypicky. Při přečíslení tři na dva Kristian Reichel nahrál Kofroňovi, který z mezikruží trefil tyč americké brány, kotouč se odrazil na Reichela, který měl do odkryté brány jednoduchou práci. Domácí reprezentace se vrátila na dostřel svému soupeři.

Zkraje třetí třetiny ovšem Češi doplatili na nedisciplinovanost. Na začátku rozhodčí vyloučil postupně Hrdinku a o minutu později Kurovského. Američané početní převahu o dvou mužích využili. V čase 42:09. pohotovou souhru americké přesilovkové formace zakončil svým druhým gólem zápasu Kailer Yamamoto. Přesilovou hru pět na tři si nedlouhou poté po nedovolených zákrocích Gettingera a Lowna zahráli i čeští hokejisté. Trápící se svěřenci Reichela s Augustou vyprodukovali pouze tři střely, se kterými si americká obrana s Dhillonem poradila. V 53. minutě se po faulech Havelky a Hájka dostali Američané k další přesilové hry pět na tři, tentokrát ji reprezentace hvězd a pruhů nevyužila. Těsně po skončení oslabení mohl snížit stav utkání Šmerha, zblízka ovšem kotouč za Dhillonova záda nepropasíroval. Češi se poté hnali do útoku a nakonec se zaradovali alespoň z kontaktní branky. Na konci 59. minuty se v power play prosadil střelou z levého kruhu Marek Zachar. Na vyrovnaní měla domácí reprezentace minutu hry, na dostřel Dhillonovi už se ovšem nedostala a na letošním Memoriálu Ivana Hlinky obsadila šestou pozici.

Robert Reichel (hlavní trenér Česka): V první třetině jsme hráli přesně to, co jsme si řekli včera večer na poradě. Chtěli jsme být agresivní a dobře kombinovat. To se nám dařilo. Druhou třetinu jsme ale absolutně nezvládli, zaspali jsme její začátek, inkasovali tři góly a ovlivnilo to pak celý zápas.

Dámy a pánové, Kanada je mistrem Hlinka Gretzky Cupu 2023! ??

Kanada je po roce znovu šampion, gratulujeme! ??