ČLÁNEK

Finové v nervózním utkání deklasovali Švýcary a končí pátí

15.08.2014 | Tomáš Nejedlo

Souboj o páté místo na Memoriálu Ivana Hlinky v Břeclavi vyzněl jednoznačně lépe pro tým Finska. Seveřané v nervózním zápase trestali nečistou hru soupeře, který od rozhodčích vyfasoval dohromady 135 trestných minut! V přesilovkách Finové nastříleli pět branek, další čtyři přidali při rovnovážném počtu hráčů na ledě a dohromady tak po vysoké výhře 9:3 berou z prestižního turnaje páté místo.

Zápas č. 4  •  pá 15.8.2014  •  15:30  •  Online přenos utkání
Finsko
9:3
( 4:0, 5:2, 0:1)
Švýcarsko
Finsko: Heljanko (Vehviläinen) – Juolevi, Saarijärvi, Järvinen, Vainio, Välimäki, Mattila Je., Parikka – Palmu, Nättinen (A), Tammela – Aho (A), Ruotsalainen (C), Puljujärvi – Björkqvist, Mattila Ju., Niemelä – Piipponen, Mäkinen, Tavernier.
Švýcarsko: Guggisberg (41. van Pottelberghe) – Burren, Karrer (C), Pinana, Moor, Weber, Frick, Auriemma, Fischer – Riat (A), Diem (A), Holdener – Impose, Marchon, Roberts – Schmid, Thürkauf, Haberstich – Miranda, Hollenstein, Lanz.
Branky a asistence: 3. Puljujärvi (Palmu, Nättinen), 5. Ruotsalainen (Aho), 5. Palmu (Nättinen, Juolevi), 15. Aho (Ruotsalainen), 24. Nättinen (Palmu), 33. Aho (Puljujärvi), 36. Björkqvist (Saarijärvi, Ju. Mattila), 36. Ju. Mattila (Välimäki), 40. Aho (Nättinen) – 27. Diem (Riat), 31. Marchon (Roberts, Impose), 55. Diem (Roberts, Weber)
Střely: 31:18 (15:6, 12:5, 4:7).
Vyloučení: 8:10, navíc Parikka 5 + 20 min. OK – Diem 10 min. OT, Thürkauf 10 min. OT + 20 min. OK, Holdener 5 + 20 min. OK, Haberstich 5 + 20 min. OK, Riat 25 min. TH. Využití: 5:3. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Hodek, Pešina - Bláha, Lhotský. Diváků: 230.

Fotogalerie

Komentář

Finové si lepší vstup do utkání snad ani nemohli přát, vždyť po pěti minutách vedli již o tři branky. Seveřané hned svou první početní převahu v utkání dokázali přetavit v gól. Palmu chytře vystřelil a vyražený kotouč ze vzduchu do branky usměrnil číhající Jesse Puljujärvi - 1:0. Nečistá hra v úvodu se Švýcarům krutě vymstila. Roberts se po čtyřech minutách hry ohnal po soupeři holí a po jeho faulu Finsko trestalo. Guggisberg si nepohlídal mezírku mezi svými betony a přesně tam namířil Arttu Ruotsalainen svou střelu – 2:0. Druhá využitá přesilovka a celek v bílých dresech vedl o dvě branky.

Ještě hůře bylo s mladými Švýcary o pár sekund později. Ještě ani nedozněla radost Finů z druhé branky a červené světlo za brankou svítilo potřetí. Petrus Palmu zůstal zcela neobsazen a zblízka si se zakončením věděl rady – 3:0. Švýcaři o sobě dali poprvé vědět až v polovině první třetiny, kdy Roberts pořádně protáhl Heljanka. Obrovskou příležitost na snížení spálil Marco Miranda, protože neproměnil svůj samostatný únik a nechal jen vyniknout soupeřova gólmana.

Suomi tak trestali počtvrté a opět v přesilovce. Guggisberg ještě první střelu vyrazil, na dorážku Sebastiana Aha byl však i on krátký – 4:0. Švýcarsko doplatilo na zbytečné fauly a v závěru první části hry navíc Holdener inkasoval za tvrdý zásah do hlavy protihráče trest na pět minut a do konce utkání a převod čtyř minut z trestu do další třetiny nevěstil pro Švýcarsko nic dobrého.

I tuto přesilovku se podařilo Finům zužitkovat. Juilius Nättinen měl po vyšachování obrany soupeře pozici lehkou, trefil jen prázdnou klec – 5:0. Také Švýcarsko dokázalo využít nabídnutou početní převahu. Dominik Diem navíc ještě v signalizované výhodě propálil gólmana – 5:1. Nabídnutými přesilovkami Švýcaři rovněž nepohrdli, jen jich nebylo mnoho. Nathan Marchon dorazil do sítě pokus Robertse – 5:2.

Jenže to bylo ze strany helvétského kříže vše. Do černého mířili už jen Finové. Povedené přečíslení ve 33. minutě vyřešil nechytatelnou ranou pod víko Sebastian Aho - 6:2. Další finská trefa přišla opět v nerovnovážném počtu hráčů na ledě. Kaspar Björquist tečoval kotouč a Guggisberg už nestačil reagovat – 7:2. Další gól na sebe nenechal dlouho čekat, přišel ještě v téže minutě. Julius Matilla možná ani sám nevěřil, že jeho nahození prošlo švýcarskému brankáři skrz výstroj až za čáru – 8:2.

Devátou ránu nebohému soupeři zasadil a svůj hattrick zkompletoval Sebastian Aho. Guggisberg vůbec nestačil reagovat a není se tak čemu divit, že do třetí třetiny raději přenechal místo svému náhradníkovi van Pottelberghemu. Jeho spoluhráči z tvrdosti neubrali, spíše naopak. Damien Riata to ale krátce po startu třetí třetiny na červené přehnal, kolenem nevybíravě zasáhl protihráče a rozhodčí Pešina ho bez váhání poslal do kabin s trestem ve hře!

Vrátka na trestných lavicích se netrhla, sudí tam totiž posílali jednoho hráče za druhým. Ve 49. minutě navíc podrážděným Švýcarům udělili další dva vyšší tresty. Thürkauf za nadávky z trestné lavice a Haberstich za další faul daleko za hranicí pravidel. Oba rozzuřeně zmizeli v útrobách kabin. V rukavičkách se rozhodně nehrálo. Trest do konce utkání inkasoval i Fin Parikka, když u mantinelu zbytečně zezadu dohrál soupeře. Mezitím svůj samostatný únik neproměnil Diem, podobně se nevedlo ani na druhé straně Nättinenovi. Švýcary v ten moment zachránila tyčka.

Otázkou tak do konce utkání bylo, zda se Finové dočkají kulaté desítky. Šancí už si mnoho nevytvořili, naopak poslední podobu výsledku dali Švýcaři. Dominik Diem byl na konci povedené přesilovkové souhry a v gólově bohatém utkání stanovil konečný výsledek – 9:3. V nervózním duelu plném zbytečných faulů tak Finové zvítězili vysoko 9:3 a na turnaji skončili celkově pátí.

Ohlasy trenérů

Mika Marttila (trenér Finska): I přesto, že jsme byli samozřejmě zklamaní, že jsme nemohli hrát o medailové pozice, se nám podařilo utkání dobře odstartovat. Byli jsme rádi, že se nám podařilo takové tempo udržet po všechny tři třetiny. Když vezmu v potaz celý turnaj. Odehráli jsme velmi dobré první utkání proti Rusku, povedl se nám výborný výsledek. Proti USA jsme zápas nezvládli jak psychicky tak fyzicky. Střetnutí o páté místo byl dobrý test, ale samozřejmě jsme zklamaní z toho, že jsme nemohli hrát o medaile.

Manuele Celio (trenér Švýcarska): Měli jsme příliš mnoho hloupých vyloučení a soupeř nás za to trestal. Chtěli jsme zůstat ve hře tak dlouho, jak jen to bude možné, ale vůbec se nám to nepodařilo splnit. Potom jsme se trochu zvedli a snížili jsme na 2:5. Naším cílem bylo vstřelit alespoň dva další góly a vrátit se zpět do hry, ale inkasovali jsme pošesté a na konci druhé třetiny jsme se ale úplně sesypali. Chtěli jsme utkání dohrát alespoň trochu se ctí, ale nevyšlo to. Nejlepší byla z našeho pohledu poslední třetina, kdy jsme ještě jednou snížili.

Krátké zprávy

Velký divácký zájem

2.8. - Hlavně díky fanouškům mají zápasy Hlinka Gretzky Cupu skvělou atmosféru. Český hokej moc těší zájem o tento tradiční mládežnický turnaj v Břeclavi. Všem, kteří nemají permanentku na všechny zápasy, zároveň doporučujeme, aby do Fosfa arény dorazili s předstihem a vyhnuli se tak frontám, které se občas díky velké poptávce po vstupenkách před zápasy tvoří.

Přátelská utkání

17.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2023 se ještě 29. července uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 Kanadu a Slováci si ve stejný den od 17:00 zahrají v Trenčíně s USA. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Facebook HGC

5.6. - Zajímá vás dění na Hlinka Gretzky Cupu? Sledujte facebookovou stránku turnaje.
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Facebook

Tickets are on sale for the #HlinkaGretzkyCup! ??Les billets sont en vente pour la #CoupeHlinkaGretzky! ??

Facebook

CIRCLE YOUR CALENDAR! The #HlinkaGretzkyCup schedule is out! ??A AJOUTER A VOTRE CALENDRIER! L’horaire de la #CoupeHlinkaGretzky est pret! ??

Facebook

Hlinka Gretzky Cup aktualizoval(a) úvodní fotku.

Facebook

Hlinka Gretzky Cup si aktualizoval(a) profilový obrázek.

Facebook

Hlinka Gretzky Cup si aktualizoval(a) životopis.

Facebook

For the second time, the #HlinkaGretzkyCup comes to Edmonton from Aug. 5-10! ??Pour la deuxieme fois, la #CoupeHlinkaGretzky aura lieu a Edmonton, cette fois du 5 au 10 aout! ??