Češi podlehli USA a v semifinále vyzvou Švédy. Třemi góly rozhodl kapitán Poehling

10.08.2016 | Václav Petrů

Břeclav - Čeští hokejisté prohráli v souboji o první místo v břeclavské skupině se Spojenými státy americkými 2:4 a v semifinále si zahrají v pátek s vítězem bratislavské skupiny Švédskem. Čeští hokejisté dlouho drželi se zámořským soupeřem krok. Na konci druhé části se ale dvakrát prosadil kapitán Poehling, který celkově v utkání zaznamenal hattrick, a dostal Američany do dvoubrankového trháku. Ten už svěřenci Václava Varadi nedotáhli. Spojené státy si zahrají v semifinále pikantní duel s Rusy.

Zápas č. 12  •  st 10.8.2016  •  19:00  •  Videozáznam
Česko
2:4
( 1:1, 1:3, 0:0)
USA
Česko: Vomáčka – Mikyska, Rutar, Šalda, Galvas, Král, Bednář, Bukač – Kaut, Nečas, Svoboda – Zadina, Hladoník, Kern – Safin, Kondelík, Chytil – Dvořák, Škvrně, Novák.
USA: Primeau – Inamoto, Miller, Anderson, Walsh, Phillips, Keane, Brickey, Mirageas – Lodnia, Chmelevski, Pratt – Messner, Poehling, Pastujov – Kastelic, Dovorany, McManus – Seitz, Miller, Dougherty.
Branky a asistence: 12. Chytil (Safin, Bukač), 35. Safin (Nečas, Kaut) – 9. Lodnia (Chmelevski), 29. Poehling (Pastujov), 39. Poehling (Chmelevski, Pastujov), 40. Poehling (Pastujov).
Střely: 25:42 (4:12, 7:18, 14:12).
Vyloučení: 6:7. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Hejduk, Hradil – Tošenovjan, Hlavatý. Diváků: 2103.

Od úvodu utkání se hrálo ve vysokém tempu. V první velké příležitosti se ocitl Safin, který dorážel kotouč bekhendem do odkryté klece, ovšem brankář Spojených států Cayden Primeau vytáhl parádní zákrok betonem. Zanedlouho poté se činil i český brankář Tomáš Vomáčka, který dostal poprvé na turnaji přednost před Jakubem Škarkem. Brankář, kteří patří Hradci Králové, vytáhl parádní zákrok vyrážečkou proti samostatnému brejku Lodnii. V polovině deváté minutě odjel na trestnou lavici Safin a Američané zanedlouho poté svou početní převahu využili. Na konci pohledné souhry Sascha Chmelevski – Vania Lodnia se ocitl druhý jmenovaný sám před bránou a svou příležitostí nepohrdl.

Vedení Američanům dlouho nevydrželo. Ve dvanácté minutě našel Safin před bránou Filipa Chytila, který bekhendem zasunul kotouč přes Primeaua a vyrovnal. Obě mužstva si poté vytvořila další velké šance na skórování, ovšem ani Pastujov, ani zanedlouho Kaut své samostatné brejky neproměnili.

Úvod druhé třetiny nápadně připomínal první část utkání. Hrál se svižný hokej na obě strany. Američané se dokázali dostávat do přečíslení a jedno z nich se jim povedlo ve 28. minutě proměnit. Pastujovovu střelu vyrazil Vomáčka na dojíždějícího Ryana Poehlinga, který měl do odkryté klece jednoduchou práci. Ve čtrnácté minutě dostali Češi takřka na třičtvrtě minuty možnost přesilové hry pět na tři. Tu sice svěřenci Václava Varadi nevyužili, v následné přesilovce pět na čtyři ovšem Nečas našel nádherným křižným pasem na pravém kruhu číhajícího Ostapa Safina, který se do odkryté brány nemýlil.

Vyrovnaný stav ale dlouho nevydržel. Na závěr třetí třetiny si vzal slovo kapitán Spojených států Ryan Poehling a svůj tým přivedl do trháku. Nejprve na konci 39. minuty potrestal Královo vyloučení, když svou střelou z levého kruhu vymetl levý horní růžek brány, jedenáct vteřin před koncem poté americký kapitán vyhmátl kotouč ze skrumáže a poslal jej za záda Vomáčky.

Čeští hokejisté si ve třetí části dokázali vytvořit slušné gólové příležitosti, ale v koncovce se jim nedařilo. Nečas zblízka nepřekonal Primeaua, o několik minut později se neprosadil v dobré příležitosti Dvořák, který poslal kotouč mimo bránu. Čeští hokejisté se neprosadili ani v následných dvou přesilových hrách, ani v následné hře v šesti hráčích bez brankáře. Svěřenci Václava Varadi tak v Břeclavi poprvé prohráli.

Václav Varaďa, trenér české reprezentace: Bylo o co hrát. Myslím, že ve třetí třetině jsme hráli to, co jsme měli. Kdo udělá víc chyb, ten zápas ztratí. Nicméně rozhodly tam ty dva góly na konci druhé třetiny. Máme na brankovišti pět hráčů a Američani nám dají dva góly. Škoda, že se nám to nepodařilo udržet zápas ve vyrovnaném stavu nebo prohrávat o jednu branku. Oni by byli na začátku třetí třetiny nervóznější. Snažili jsme se dnes rozložit zátěž a dát do hry taky kluky, kteří teď toho moc nenahráli.

Clark Donatelli, trenér USA: Stále mluvím o lídrech našeho týmu a oni tu opravdu jsou. Myslím, že jsme hráli opravdu dobře, rychle, drželi jsme se plánu a konečně se prosadilo více formací. Každým zápasem jsme lepší a lepší. Už se těšíme na utkání s Ruskem, které přivezlo velmi silný tým. Zítra si odpočineme a pak už se budeme soustředit na semifinále.