Tragická první třetina a zázračné zmrtvýchvstání. Češi slaví vítězství po samostatných nájezdech

06.08.2013 | David Bohata

Český tým šel do zápasu s jediným cílem – zvítězit. Tento cíl se hodně vzdálil už v první třetině, ve které nedůrazní Češi hned třikrát inkasovali. Ve druhé dvacetiminutovce začalo svítat na lepší časy, když Vrána po svém brejku snížil a domácí mužstvo dostalo od soupeře další brankové příležitosti. Na konci nevýrazné třetí třetiny přišel zázrak shůry v podobě vyrovnání vzdor vyloučenému hráči. Samostatné nájezdy rozhodl v první sérii Jakub Vrána.

Zápas č. 8  •  út 6.8.2013  •  19:00  •  Online přenos utkání
Česko
4:3sn
( 0:3, 1:0, 2:0 - 0:0)
Švýcarsko
Česko: Pechek (14. Vaněček) – Pyrochta, Zbořil, Pýcha, Mašín, Zahradníček, Mikliš, Ščotka, Matula – Karabáček, Zacha, Kotala – Vopelka, Pasrtrňák, Vrána – Veselý, Kovařčík, Jenyš – Švarc, Kuťák, Černoch
Švýcarsko: Descloux – Klopfer, Harlacher, Siegenthaler, Karrer, Maurer, Kindschi, Gurtner – Riat, Suter, Meier – Rod, Malgin, Fiala – Kessler, Privet, Schmidli – Meyer, Ritz, Trisconi – Schläpfer
Branky a asistence: 30. Vrána, 60. Jenyš (Zacha), 60. Pyrochta (Jenyš), rozhod. nájezd Vrána – 3. Trisconi (Ritz), 14. Riat, 14. Fiala (Malgin).
Střely: 39:25 (5:11, 13:3, 15:9 - 5:2).
Vyloučení: 5:7. Využití: 0:1. V oslabení: 2:0.
Rozhodčí: Fraňo, Hodek - Lhotský, Svoboda. Diváků: 530.

Český výběr zažil hororovou první třetinu. Už po třech minutách se zblízka prosadil důrazný Noele Trisconi. K vidění byl spíše bojovný hokej s nepřesnostmi na obou stranách. Domácí mužstvo si nedokázalo vypracovat žádnou zajímavou střeleckou příležitost.

A tak udeřili Švýcaři, když využili první přesilovou hru utkání. Síť našla střela Damiena Riata. Pár vteřin nato nechali rozhození Češi mezi kruhy neatakovaného Kevina Fialu, čímž mu vytvořili ideální palebnou pozici. Fiala se nemýlil – trefil se k zadní tyči. Česká republika měla před koncem periody k dispozici ještě dvě přesilovky, ale prokázala se v nich nervozita v rukách hráčů, kterým kotouč uskakoval z holí.

Druhá třetina se nesla v duchu křečovité české snahy a houževnaté soupeřovy obrany. Švýcaři však nerezignovali na ofensivní snahu. Ba naopak – mohlo to být už o čtyři branky. Harlacher stál úplně sám na zadní tyči, ale nesedla mu ideálně střela. Pak přeci jen přišla jiskřička naděje. Jakub Vrána dostal puk do fotbalové uličky mezi obránce, zasprintoval a svůj únik zakončil přízemní střelou k tyči. "Dostávali jsme Švýcary pod tlak, jak zápas postupoval. Nakonec nám to tam spadlo," řekl šťastný střelec.

Mohlo to být ještě lepší, jenže Karabáčkova příhra v situaci 2 na 1 skončila na těle ležícího obránce. Švýcaři začali najednou propadat v obraně. Krátce po předchozí šanci dostali Češi moře prostoru a další přečíslení. Pastrňák raději neriskoval a zakončoval sám. Sice si položil si brankáře, jenže už se mu nepodařilo přehodit jeho levý beton. Švýcarsko si vzalo oddechový čas, uklidnilo se a do konce třetiny už Čechy do šance nepustilo. K vidění byla pouze rvačka mezi Vránou a Harlacherem, kterou na body “vyhrál“ český střelec.

Ambice na vstřelení kontaktního gólu hatila oslabení, která česká reprezentace dokázala ubránit. Nejvíce se zapotila na úplném začátku třetí třetiny, kdy se chvíli bránila ve třech. Zpět v plné síle naráželi čeští mladící buď na připravenou obranu nebo na pozorného brankáře Desclouxe. Ten popravdě zase tak těžkou práci neměl, neboť střely, jež na něj mířily, nepřicházely z příliš nebezpečných pozic. V zápase aktivní Vrána se dvě minuty před koncem základní hrací doby marně snažil přehodit chránič švýcarského gólmana .

Hned nato přišlo české vyloučení a zdálo se, že je po zápase. Ale přišel neskutečný zázrak, který se stává jen v románek a pohádkách. V oslabení přesnou střelou do „šibenice“ snížil Pavel Jenyš. Trenér Jakub Petr potom odvolal brankáře a zkusil to v 5 proti 5. V tu dobu tribuny břeclavského stadionu doslova bouřily. V jaký jásot propukly o moment později se snad ani nedá popsat. Češi se po švýcarském výhozu rychle vrátili do pásma, po několika odrazech si puk našel cestu mezi kruhy k Filipu Pyrochtovi ten a ve stylu “rachna-kachna to to letělo” propálil Desclouxe.

Prodloužení nabídlo hokej nahoru dolů. Žádnou “tutovku” však publikum nevidělo. A tak přišly na řadu samostatné nájezdy.

V první sérii uspěl velikou parádou Jakub Vrána, který předvedl bravurní kličku alá Peter Forsberg. Švýcaři neproměnili. David Pastrňák sice take nedal, ale Vaněček skvěle na brankové čáře vychytal druhého nájezdníka soupeře. Protože Václav Karabáček rozvlnil síť střelou na zadní tyč, česká reprezentace po neskutečném závěru nakonec přetlačila Švýcary.

Jakub Petr (trenér českého týmu): První třetina byla naším nejhorším vystoupením, jaké jsme tady předvedli, takže v kabině byla trochu bouřka. Pak se náš výkon zvedl a při obratu v závěru tým předvedl, jak velkou má morálku - otočil nepříznivě se vyvíjející zápas, dvěma góly v poslední minutě a navíc v oslabení. Samozřejmě, teď jsme v euforii, ale zítra nás čeká další špičkový tým a my se na to utkání musíme zase poctivě připravit, dodržet to, co si řekneme a pokusit se uspět.

Manuele Celio (trenér švýcarského týmu) Měli jsme přesilovku, ale hráli jsme v ní zbytečně na krásu místo toho, abychom drželi puk. A Češi dali šťastný gól na 2:3. Potom jsme tak nějak zpanikařili, zatáhli jsme se místo toho, abychom se vysunuli do útoku. To (vyrovnání, pozn, red.) se stane rychle. Češi si věřili až do konce. My jsme tentokrát neměli takové štěstí jako ve druhé třetině. Ve druhé třetině jsme si vzali oddechový čas, protože kluci přestali bruslit a to nejde.