Prvým finalistom sa stali hráči USA, Rusi si zahrajú o tretie miesto

12.08.2016 | Veronika Pancuráková

Víťazi břeclavskej skupiny v Bratislave pokračovali v suverénnej jazde a pripísali si ďalší triumf. Ten ich tentokrát posunul do finále, v ktorom sa stretnú s víťazom zápasu Švédsko - Česko.

Zápas č. 4  •  pá 12.8.2016  •  17:30  •  zápis SZLH
USA
4:3pp
( 0:0, 2:2, 1:1 - 1:0)
Rusko
USA: Primeau (Petruzzelli) – Inamoto, Miller, Anderson, Walsh, Phillips, Keane, Brickey, Mirageas – Lodnia, Chmelevski, Pratt – Messner, Poehling, Pastujov – Kastelic, Dovorany, McManus – Seitz, Miller, Dougherty.
Rusko: Rajko (Melnikov) – Samorukov, Ljachov, Galeňuk, Rubinčik, Alexejev A., Kalabuškin, Anochovskij, Baranov – Svečnikov, Lipanov, Čechovič – Kostin, Bicadze, Alexejev J. – Toropčenko, Demin, Muranov – Šaškov, Marušev, Lobanov
Branky a asistence: 23. Messner (Poehling, Pastujov), 39. Lodnia (Poehling, Chmelevski), 52. Chmelevski (Phillips), 66. Pastujov – 21. Kostin (Alexejev J.), 37. Ljachov, 42. Bicadze (Kostin)
Střely: 37:32 (9:10, 12:13, 7:6 - 9:3).
Vyloučení: 5:4, navíc Inamoto (USA) 10 min. za napadnutie. Využití: 2:0. V oslabení: 0:1.
Rozhodčí: D. Konc, J. Konc - Tvrdoň, Výleta. Diváků: 328.

Prvý semifinálový zápas sa v Bratislave začal obojstranne veľkou snahou. Skóre mohol už po necelých štyroch minútach otvoriť Messner, ale jeho pokus zastavila iba konštrukcia Rajkovej bránky. O pár minút neskôr bol na opačnej strane ľadovej plochy vo veľkej šanci Kostin, ale Primeau jeho pokusu v neprehľadnej situácii odolal. V 15. minúte ponechal rozhodca Rusom výhodu po americkom faule, ale Bicadze úplne osamotený pred bránkou súpera nepochodil a priestor troch žrdí prestrelil. V prvej tretine sme teda presný zásah nevideli a do šatní sa odišlo za stavu 0:0.

Ihneď po zmene strán sa ale štatisti zapotili, pretože po necelej minúte hry bolo skóre otvorené, o čo sa postarali ruskí hokejisti. Presným zásahom sa blysol Kostin prudkou ranou spoza kruhov. Američania však na vyrovnanie nepotrebovali ani dve minúty a z vnútornej hranice pravého kruhu sa presadil Messner. Za stavu 1:1 potom hrali Rusi presilovku, počas ktorej držali amerického gólmana v pohotovosti, ale on spoľahlivo odolal. Rusi si v závere tretiny zahrali aj v oslabení, ale hnevať sa za to, paradoxne, nemuseli, pretože sa počas neho vrátili do vedenia po strele Ljachova od modrej čiary. Neustále doťahovanie skóre napokon diváci videli ešte pred prestávkou, kedy americká ofenzíva úplne vyšachovala defenzívu súpera a Lodnia poľahky vyrovnal na 2:2 strelou do odkrytej časti siete.

Aj v záverečnej dvadsaťminútovke ako prví skórovali Rusi. Stalo sa tak po tom čo Bicadze na trikrát zakončil popri ľavom betóne ležiaceho brnakára. Ani tentokrát sme však na vyrovnanie nemuseli čakať dlho. V 52. minúte využil pesilovku po 11 sekundách strelou z ľavého kruhu Chmelevski. S pribúdajúcim časom si oba celky dávali najmä veľký pozor v defenzíve a snažili sa neinkasovť. V poslednej sekunde riadnej hracej doby mohol byť hrdinom Ameročan McManus, ktorý sa z pravej strany vyrútil do zakončenia, avšak Rajko ho s problémami na dvakrát skrotil.

Po trojminútovej prestávke tak muselo nasledovať desaťminútové predĺženie, v ktorom hrali oba celky so štyrmi korčuliarmi a gólmanom. Po troch minútach bol v akcii opäť McManus, ale puk mu ani tentokrát nesadol. Rozhodnutie napokon prišlo v 66. minúte, keď sa ranou pod hornú žrď presadil Pastujov a rozhodol tak o postupe USA do finále.