Češi vstoupili do turnaje cennou výhrou 4:2 nad Spojenými státy

11.08.2014 | Dominik Jakubec

Hned v prvním dni Memoriálu Ivana Hlinky měli diváci možnost zhlédnout opakování letošního finále světového šampionátu osmnáctek, ovšem s opačným vítězem. Američané doplatili na velkou nedisciplinovanost, když jim rozhodčí v utkání rozdali celkem 49 trestných minut. I díky tomu dokázali čeští mladíci zvítězit 4:2 a na úvod turnaje urvat cenný skalp zámořských favoritů.

Zápas č. 1  •  po 11.8.2014  •  19:00  •  Online přenos utkání
Česko
4:2
( 0:1, 3:0, 1:1)
USA
Česko: Vladař – Zbořil, Weinhold, Krenželok, Kaňák, Hájek, Doudera, Kalina – Jašek, F. Chlapík (A), Koblížek, Dufek, D. Kaše (C), Suchý (A) – Anděl, Šoustal, Dymáček – Gago, F. Dvořák, Stránský – Ďurač.
USA: Sarthou – Wilkie, Dello (C), Blaisdell, Cecconi, Olson, Gabriele, Young – Yan, Novak, Boeser (A) – Jackson, Filipe, Terry – Laczynski, Moore, Swaney – Bachman, Foley, Smith.
Branky a asistence: Branky a nahrávky: 25. Zbořil (Weinhold, Jašek), 33. Chlapík (Zbořil, Jašek), 37. Jašek (Weinhold, F. Chlapík), 60. Jašek – 9. Boeser (Yan), 42. Jackson (TS).
Střely: 39:24 (13:7, 19:2, 7:15).
Vyloučení: 5:12, navíc Wilkie 5 + GM. Využití: 3:0. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Hradil, Šír - Hlavatý, Tošenovjan. Diváků: 1200.

Hned start utkání přinesl několik šancí na obou stranách. Češi hráli již po deseti vteřinách přesilovou hru a pravidelně zaměstnávali gólmana Sarthoua, ten ale odmítal kapitulovat. Podobná situace se opakovala na druhé straně, když při trestu pro českou střídačku za příliš mnoho hráčů na ledě pálil Jackson, Vladař ale vytáhl ze svého repertoáru parádní zákrok lapačkou a skóre se tak neměnilo. Ještě větší šanci měla při hře čtyři na čtyři dvojice Kaše – Suchý, také americký brankář se ale zaskvěl a pokus druhého jmenovaného do odkryté části branky rychlým přesunem zneškodnil.

A Spojené státy neproměněnou šanci potrestaly. O necelou minutu později, když už vypršel trest pro Foleyho a američtí mladíci již hráli přesilovou hru, nahodil do skrumáže před brankou Dennis Yan, puk se odrazil od tyče a Brock Boeser ho bez obtíží dopravil za Vladařova záda. Češi se inkasovanou brankou nenechali rozhodit a i nadále sváděli se svým soupeřem vyrovnanou partii. V závěru třetiny si dokonce vytvořili na branku USA velký tlak, David Kaše však v největší šanci zaváhal a nechal vyniknout gólmana Sarthoua. Do kabin se tak šlo za stavu 1:0 pro americký výběr.

Krátce po změně stran mohli Američané navýšit své vedení. Po chybě české defenzivy ujížděli Novak a Yan dva na jednoho, první jmenovaný přiklepl druhému a ten bez přípravy pálil, Vladař se ale přesunul a betonem kotouč zastavil. A od té doby byli vidět hlavně Češi. V přesilové hře přiťukl Weinhold na modrou čáru Jakubu Zbořilovi, který bez rozpaků napálil puk přímo do šibenice a zajistil tak vyrovnání. Spojené státy si zbytečně komplikovaly situaci častým vylučováním a díky Dymáčkovi mohla česká reprezentace dokonce vést, tehdy se však ještě vyznamenal Sarthou.

Přeci jen se však o dvě minuty později mohla celá hala radovat. V situaci, která jako by z oka vypadla té předešlé, nahrál Zbořil Filipu Chlapíkovi a ten dělovkou nedal americkému gólmanovi šanci. Jak jinak než v přesilovce. V 35. minutě navíc vytekly Zachu Wilkiemu nervy a zbytečně po odpískání zasáhl jednoho z českých hráčů do obličeje, za což vyfasoval trest na pět minut plus do konce utkání. Během této dlouhé početní převahy Češi důkladně zamkli soupeře v pásmu, z čehož nakonec vyplynula akce, kdy Weinhold poslal přesný pas Lukáši Jaškovi a ten bez rozpaků propálil Sarthoua. Český tým navíc odehrál zbytek třetiny převážně v pásmu soupeře a nepouštěl Američany prakticky k ničemu. Stav 3:1 tedy vydržel i do startu třetí třetiny.

V jejím úvodu si Američané vytvořili velký tlak a už Yan a Young mohli snížit na 2:3, ti ale ještě ztroskotali na Vladařovi. Po Zbořilově faulu však dostal příležitost zahrávat trestné střílení Robert Jackson a mazácky prostřelil českého gólmana. Spojené státy tato branka nakopla a náhle vycítily šanci s výsledkem ještě něco udělat. Při jejich velkém tlaku se ale v defenzivě otevíraly skulinky, které mohli Češi využít, jako když Koblížek a Anděl ujížděli dva na jednoho, Sarthouovi však pomohlo v zákroku břevno.

Smyčka kolem Vladařova brankoviště se postupně utahovala a ten se tak musel často hodně ohánět, aby zabránil americkým střelcům ve vyrovnání. Postupně však likvidoval jednu šanci za druhou a halou se neslo jeho jméno. S blížícím se koncem mohl uklidnit hru Jašek, který už se dokonce radoval, jeho střelu ale nakonec dokázal jeden z dojíždějících obránců na čáře zastavit. Američané ještě zkusili hrát power-play, v něm si však žádnou větší šanci nevypracovali a Lukáš Jašek navíc několik vteřin před koncem přeci jen přidal svou druhou branku v zápase. Břeclavská hala tak mohla hlasitě aplaudovat zaslouženému českému vítězství 4:2.

Jakub Petr, trenér ČR U18: Před zápasem jsme si řekli, už by bylo na čase s Američany konečně uspět, protože výsledky s tímto soupeřem z předchozích sezón byly už trochu noční můrou. Je to samozřejmě cenné vítězství, ale největší satisfakcí pro nás je, že se mužstvo po zápase s Kanadou dokázalo vzchopit především v defenzivě. V posledních minutách zápasu, kdy jsme hráli v oslabení, se ukázal charakter týmu. Hala bouřila, ukázala se obětavost – takhle chceme, aby vypadala tvář našeho týmu. Dnes nerozhodly individuality, ale především obrovský kus práce hráčů při oslabení. Přesilovek bylo hodně a jsme rádi, že se nám je podařilo využít.

Derek Plante, trenér USA U18: Co si o zápasu můžu myslet? Nesnáším prohry. Bylo zřejmé, že jsme si v první třetině hru vyloženě užívali, měli jsme několik dobrých příležitostí vstřelit branku. I přesto jsme vedli. Druhá část byla náročná, bylo v ní moc vyloučení z naší strany. Strávili jsme snad sedmnáct minut na trestné lavici, a to se pak těžko útočí. Museli jsme hrát prakticky jen v obraně a i proto jsme v oslabeních inkasovali. Ve třetím dějství jsme se snažili se zápasem něco udělat, ale už jsme ztrátu nestihli dohnat.