Bitva na úvod. Spojené státy zlomily houževnaté Finy v prodloužení

08.08.2016 | Václav Petrů

Břeclav - V úvodní bitvě břeclavské skupiny Memoriálu Ivana Hlinky hokejisté Spojených států amerických zdolali Finsko 4:3 v prodloužení. Hokejisté ze země tisíce jezer po většinu zápasu tahali za kratší konec, třikrát však dokázali srovnat, a dostat zápas do prodloužení. Na konci nastaveného času, v němž se hrálo podle nových pravidel ve třech proti třem, rozhodl o výhře Američanů kapitán Ryan Poehling.

Zápas č. 2  •  po 8.8.2016  •  15:30  •  Videozáznam
USA
4:3pp
( 1:1, 1:0, 1:2 - 1:0)
Finsko
USA: Petruzzelli – Miller, Inamoto, Keane, Anderson, Walsh, Mirageas, Brickey, Phillips – Pratt, Poehling, McManus – Pastujov, Chmelevski, Lodnia – Miller, Kastelic, Dovorany – Dougherty, Messner, Seitz.
Finsko: Lehtinen – Isiguzo, Vaakanainen, Teräväinen, Vesterinen, Räsänen, Utunen, Viitasalo, Anttalainen – Nyman, Heponiemi, Moilanen – Virtanen, Talvitie, Parkkari – Pajuniemi, Koskenkorva, Engberg – Kerkkänen, Hartikainen, Seppälä.
Branky a asistence: 16. Lodnia (Chmelevski, Pastujov), 31. Chmelevski (Lodnia, McManus), 52. Pastujov, 65. Poehling (Miller) – 19. Teräväinen (Utunen, Koskenkorva), 43. Moilanen (Nyman), 58. Teräväinen (Vesterinen)
Střely: 37:25 (11:6, 14:9, 9:7 - 3:3).
Vyloučení: 6:2. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Čech, Hejduk – Gebauer, Lederer.

Po rozpačitém úvodu utkání plném nepřesností na obou stranách začali mít vice ze hry hokejisté Spojených Států Ameických. V páté minutě se v obrovské šanci ocitl Lodnia, když se nikým nehlídán dostal až před bránu k osamocenému kotouči, vynikající zákrok betonem ale vytáhl finský brankář Lehtinen. V jedenácté minutě na sebe poprvé více upozornili i dosud spíše ospalí Finové. V přečíslení dva na jednoho našel Virtanen parádním pasem Talvitieho, ten ale ve velké rychlosti nedokázal ideálně zakončit. Američané poté získali možnost početní převahu, kterou sice nevyužili, ale to je mrzet nemuselo. V polovině šestnácté minuty totiž našel Chmelevski před bránou Vanya Lodniu, který poslal puk bekhendem za Lehtinenova záda. Američané měli v tu chvíli navrch, jenomže jejich snahu o navýšení vedení zhatil faul Walshe, který putoval na trestnou lavici. Finové dokázali nabízenou přesilovou hru využít, když se v čase 18:52 prosadil Eero Teräväinen. Svou razantní ránu příklepem usměrnil přesně do pravého horního růžku brány. Ačkoliv tedy měli Američané po většinu první třetiny útočnou převahu a svého soupeře přestříleli, do kabin odcházely oba celky za nerozhodného stavu.

Do druhé dvacetiminutovky vstoupili aktivněji hokejisté ze země tisíce jezer. Své mužstvo dokázal podržet americký brankář Petruzelli. Ve třicáté minutě vyloučil rozhodčí Virtanena a Američané nabízenou přesilovou hrou nepohrdli. V polovině jednatřicáté minuty Lodnia oplatil svému parťákovi z útoku Sashovi Chmelevskemu gólovou přihrávku z první třetiny, puk poslal před bránu a Chmelevski střílenou nahrávku svého spoluhráče usměrnil za záda bezmocného Lehtinena. Brzy poté dostali Finové příležitost znovu srovnat skóre utkání, když si po faulu Poehlinga zahráli druhou přesilovou hru. Druhá početní převaha o jednom muži ovšem hráčům Suomi vůbec nevyšla. Ve 38. minutě mohl srovnat nikým nehlídaný Moilanen, jenomže jeho pokus z levého kruhu eliminoval efektním zákrokem lapačkou Petruzelli. V poslední minutě prostřední části Keane netakticky vyhodil puk do hlediště, za což putoval na trestnou lavici, americký brankář si ale všechny střelecké pokusy soupeře pohlídal.

Ráz úvodních minut třetí třetiny určila vyrovnávací trefa Finska, o kterou se na konci 43. minuty postaral Sami Moilanen, který dorážel do odkryté klece poté, co se k němu kotouč odrazil od brusle bránícího hráče Ameriky. Finové poté sahali po rozdílové brance, ale potřetí překonat Petruzelliho se jim dlouho nepovedlo. Hokejisty ze země tisíc jezer mohlo nevyužívání šanci mrzet dvojnásob, když v 52. minutě inkasovali. Lehtinen nerozvážně rozehrál puk za bránu na číhajícího Michaela Pastujova, který poslal kotouč ze záporného úhlu Lehtinena, od jehož betonu se puk odrazil brankovou čáru. Opaření Finové poté čelili dalším americkým atakům, ale svůj tým dokázal po předchozím zaváhání podržet brankář. V 52. minutě se útočného faulu dopustil Chmelevski, a Finové tak při následné početní převaze získali možnost vrátit se do utkání. Hokejisté Suomi nabízenou šanci využili, když se v 58. minutě podruhé v utkání prosadil obránce Eero Teräväinen. jenž od modré čáry propálil všechno před sebou včetně brankáře.

V následném prodloužení si obě mužstva vyzkoušela novinku na turnaji – hru ve třech mužích na obou stranách. Diváci v Břeclavi viděli atraktivní podívanou plnou šancí na obou stranách. Největší šanci si v úvodu vytvořil Heponiemi, který v 62. minutě napálil z pravého kruhu tyč. Když už se zdálo, že se mužstva i přes množství šancí v prodloužení prosadit nedokážou, našel Miller před bránou nikým nehlídaného Ryana Poehlinga, jenž si položil Lehtinena a poslal puk pod rukou finského gólmana do sítě. Po vítězné brance kapitána americké družiny mohla vypuknout velká radost hokejistů ze zámoří, druhý bod může hrát velkou roli v boji o semifinále.

Clark Donatelli, trenér USA: Chtěli jsme, aby kluci hráli disciplinovaně a vyvarovali se zbytečných vyloučení, v přesilovkách se nám navíc docela dařilo. Myslím, že tým ukázal bojovnost až do konce, dobře jsme kombinovali a nepoložily nás vyrovnávací góly soupeře. To ukázalo něco o charakteru našeho týmu a o tom, že to nikdy nevzdáme. Vstup do turnaje tak hodnotím pozitivně.

Juuso Nieminen, trenér Finska: Máme jeden bod a měli bychom být spokojeni. V první třetině jsme byli nervózní, třetí třetina už od nás byla lepší, v ní jsme hráli skoro tak, jak bychom hrát měli. Změny v sestavě asi dělat nebudeme, musíme si toto utkání zanalyzovat a stanovit plán na příští utkání.