ČLÁNEK

Kanadská nadvláda trvá. Hráči Javorového listu porazili Švédsko 7:3 a podvacáté vyhráli Memoriál Ivana Hlinky

15.08.2015 | Václav Petrů

Břeclav - Pohár pro vítěze Memoriálu Ivana Hlinky převzali poosmé v řadě hokejisté Kanady. Rozhodlo o tom finálové utkání proti Švédsku, které měli hráči Javorového listu od začátku pod kontrolou. Během prvních sedmnácti minut odčarovali svěřenci trenéra Stana Butlera kouzlo švédského gólmana Filipa Gustavssona, kterého po čtyřech gólech vyhnali z branky. Postupně Kanaďané vedli již 6:1, ale při pětiminutovém trestu Howdena za sekání se třem korunkám povedlo skóre trochu kosmeticky upravit na 3:6. Závěrečnou branku utkání a turnaje obstaral v 52. minutě Malenstyn, který pečetil na konečných 7:3.

Zápas č. 17  •  so 15.8.2015  •  17:10  •  Online přenos utkání  •  Videozáznam
Kanada
7:3
( 4:0, 2:1, 1:2)
Švédsko
Kanada: Wells – Fabbro, Bean, Clague, Mete, Quenneville, Girard, Poirier, Mahura – Kaspick, McLeod, Malenstyn – Benson, Patrick, Kyrou – Dube, Jost, Bitten – Howden, Steel, Dubois
Švédsko: Gustavsson (17. Wallin) – Cederholm, Brännström, Thilander, Nässén, Horrsell, Deutsch – Nylander, Fallström, Bratt – Oskar, Lindström , Weissbach – Steen, Petterson, Wahlgren – Andersson, Davidsson, Bokvist – Olsson
Branky a asistence: 3. Dubois, 12. Dubois (Girard), 16. McLeod (Kaspick), 17. Benson (Girard), 28. Kaspick (McLeod), 40. Kyrou (Patrick, Mete), 52. Malestyn (Jost, Dubois) – 34. Bratt (Fällström, Deutsch), 42. Nylander (Brännström, Bratt), 43. Fällström (Nylander, Thilander)
Střely: 35:18 (16:1, 14:10, 5:7).
Vyloučení: 5:5, navíc Howden, 5+DKÚ. Využití: 2:2. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Hodek, Šír – Gebauer, Lederer. Diváků: 654.

Fotogalerie

 

Komentář

Kanaďané měli bleskový vstup do utkání, když se jim povedlo otevřít skóre již ve třetí minutě. Pierru - Luc Duboisovi se sice nezdařila přihrávka z pravého kruhu mířená před bránu, kotouč se od brusle švédského bránícího hráče vrátil ke kanadskému útočníkovi, který druhou šanci bezezbytku využil. Napřáhl z mezikruží a střelou mezi lapačku a tělo zaskočil Filipa Gustavssona. Tento gól určil ráz, jakým se následně utkání vyvíjelo. Hokejisté Javorového listu získali jasnou územní převahu, což podpořila i první přesilová hra kanadského týmu. Když už to vypadalo, že se tři korunky ubrání, napřáhl od modré čáry Sam Girard, jehož střelecký pokus se odrazil od švédského obránce na Pierra - Luc Duboise, který vypálil z otočky a svým druhým gólem v zápase navýšil kanadské vedení. Švédové se mohli vrátit do zápasu při přesilové hře po faulu Howdena, tuto šanci tři korunky vůbec nevyužily. Byl to naopak Mike McLeod, který se v 16. minutě prosadil i v pádu z mezikruží, přičemž Gustavssonovi propadl kotouč trochu lacině mezi betony. O necelou minutu později rozhozené Švédy ještě více srazil gól Tylera Benson. Ten za záda švédského gólmana dorazil Bensonovu střelu. Filip Gustavsson opustil po čtyřech inkasovaných brankách poprvé na turnaji svou svatyni. Mezi třemi tyčemi jej nahradil Isak Wallin.

Začátek druhé třetiny nabídl spoustu šancí. Několik z nich si vytvořili i tři korunky, byli to však opět Kanaďané, kteří se radovali ze vstřelené branky. Po střele McLeoda se ve skrumáži u brankoviště nejlépe zorientoval Tanner Kaspick, který procpal kotouč zaWallinova záda. Ve 34. minutě vykřesal alespoň jiskřičku naděje pro švédskou reprezentaci Jesper Bratt, který zužitkoval Fällsträmovu přihrávka zpoza brány. Dvojice Petersson se Steenem si následně vytvořila vyložené šance, ovšem Wells byl připraven. Patrickovu milimetrově přesnou přihrávku napříč šířkou útočného pásma zužitkoval Jordan Kyrou, když vypálil přesně pod víko švédské brány.

Na první pohled jednoznačné utkání zdramatizovaly tři korunky na začátku třetí třetiny dvěma slepenými brankami při pětiminutové přesilové hře. Tu si Švédi záhráli po nekompromisním zákroku Bretta Howdena v první minutě třetí třetiny, který za daný zákrok obdržel vedle pětiminutového trestu rovněž trest do konce utkání. Nejprve snížil v čase 41:19 přesně mířenou střelou k tyči z mezikruží William Nylander, o necelou minutu a půl později snížil na rozdíl třech branek dobře mířenou ránou z pravého kruhu William Fälström. Další branku už hráči Javorového listu v oslabení neinkasovali a klid na hokejky dominantního vládce tohoto turnaje navrátil Beck Malenstyn, jenž byl na konci velmi pohledné kanadské akce, při níž našel Dubois z rohu Josta. Ten celou akci vyšperkoval a poslal kotouč Malenstynovi, jenž měl do odkryté části brány jednoduchou práci. Po závěrečné siréně celého turnaje mohla naplno propuknout radost kanadských hráčů, kteří navázali na své starší krajany a pro Kanadu vybojovali jubilejní dvacáté vítězství na Memoriálu Ivana Hlinky, z toho osmé v řadě.

Ohlasy trenérů

Torgny Bendelin (hlavní trenér Švédska): Jsem velmi zklamaný. Neměli jsme energii. Na druhou stranu, i když to pro nás bylo po dvou třetinách hodně těžké, nevzdali jsme se, hráči do toho dali všechno a třetí třetinu jsme vyhráli. Byli jsme zhýčkaní vynikajícími výkony brankáře, ale dnes jsme mu nepomohli a dostali několik laciných gólů. Měli jsme dobrou pasáž na konci druhé třetiny, ale dostali jsme lacinou branku. Získali jsme stříbrnou medaili, což není samozřejmost. Během dvanácti dnů jsme hráli osm zápasů, z toho jsme šest vyhráli. Takže jsem hrdý na celý tým.

Stan Butler (hlavní trenér Kanady): Jsem opravdu hrdý na své hráče. Všichni jsme se spojili, abychom dosáhli jednoho cíle. Řekli jsme to i klukům, když jsme sem přicestovali: tento turnaj je o jednom týmu a o jednom cíli. Dnes jsme této mety dosáhli. Myslím, že včera jsme se trochu zalekli Rusů. Chtěli jsme si být jistí, že se to ve finále nebude opakovat. Chtěli jsme dnes hrát svou nejlepší hru a mít dobrý start. Možná jsme měli být v jiných zápasech produktivnější, třeba v tom včerejším, ale dnes se nám to povedlo, když jsme hráli, tak jak jsme si představovali.

Krátké zprávy

Harmonogram turnaje

11.7. - Harmonogram turnaje i s tabulkami si můžete doma vytisknout a postupně doplňovat výsledky.

Přátelská utkání

21.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2019 se ještě 3. srpna uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 USA a Slováci si ve stejný den zahrají v Piešťanech s Kanadou. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Pohled do historie

12.2. - Víte, jaká země vyhrála tento juniorský turnaj naposledy? A kdo má na svém kontě nejvíce zlatých medailí? Nahlédněte do historie, podívat se můžete ZDE.
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Twitter

Hlinka Gretzky Cup cancelled for 2020. The tournament will return to the Czech Republic & Slovakia in 2021. hlinkagretzkycup.cz/eng/clanek.asp…

Facebook

Po konzultacích s příslušnými úřady Kanady a provincie Alberta a po dohodě s partnery rozhodl Hockey Canada o zrušení letošního ročníku Hlinka Gretzky Cupu, který se měl za účasti mužstev České republiky, Finska, Kanady, Ruska, Slovenska, Švédska, Švýcarska a USA uskutečnit ve dnech 3. – 8. srpna 2020 v Edmontonu a Red Deeru.Podrobnosti ?? http://www.hlinkagretzkycup.cz/clanek.asp?id=549

Facebook

Rusové ovládli Hlinka Gretzky Cup 2019! A jednou z vůdčích osobností sborné byl Alexander Pašin, který skóroval na turnaji sedmkrát, z toho hned pětkrát v play-off. Sám ale ví, že bez skvělých spoluhráčů by to nešlo. Jak hodnotí finálový zápas?

Twitter

Quinton Byfield & Cole Perfetti of @HockeyCanada react to the final loss: hlinkagretzkycup.cz/eng/clanek.asp…

Twitter

Photos from the 2019 Hlinka Gretzky Cup Gold Medal Game. #hlinkagretzkycup #hockeycanada #russiahockey

Facebook

Foto: Karel Švec