Kanada zničila Američanov 4:0 a zaslúžene získala 6. zlato v rade

10.08.2013 | Dominika Handzušová

Vo výbornom finálovom zápase Kanada trpezlivo smerovala za víťazstvom. Billia v bráne udržal čisté konto, no aj jeho spoluhráči mu v bránení dosť pomohli a vpredu štyrmi gólmi rozhodli o tom, že si z Piešťan odvezú trofej pre víťaza.

Zápas č. 17  •  so 10.8.2013  •  15:00  •  Online přenos utkání  •  zápis SZLH
USA
0:4
( 0:1, 0:1, 0:2)
Kanada
USA: Nedeljkovic – Haydon, Mantha, Dougherty, Nardella, Carlo, Wolff, Rosburg – Iverson, Turgeon, Phelps – Poganski, Schmaltz, Bittner – Dudek, Wagner, Connor – Snively, Milan, Malmquist – Wahlin
Kanada: Billia – Ekblad, Hicketts, McKeown, Fleury, Carrier, Pilon, Neill – Bishop, Bennett, Chartier – Watson, Point, Audette – Virtanen, Fabbri, Dal Colle – Hawryluk, McCann, Lemieux – Pépin
Branky a asistence: 4. Dal Colle (Watson), 32. Hawryluk (Hicketts), 53. Ekblad (Point, Watson), 55. Lemieux (Point, Watson).
Střely: 21:30 (7:10, 6:13, 8:7).
Vyloučení: 2:3. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: D. Konc, J. Konc – M. Orolin, Výleta. Diváků: 553.

USA - CAN Bittner, Billia USA - CAN Point USA - CAN Watson, Nedeljkovic USA - CAN Watson, Nedeljkovic USA - CAN Fabbri

Prvé minúty patrili jednoznačne Kanade, ktorá bola aktívnejšia vo svojom útočnom pásme a dôraznejšia v obrane. Na konci 4. minúty na seba stiahol pozornosť Watson a Michael Dal Colle tak dostal prihrávku úplne voľný a prekvapil strelou Nedeljkovica – 1:0. Následne sa museli Kanaďania brániť v štyroch a v tejto fáze hry boli zase lepší Američania. V polovici tretiny sa to opäť preklopilo – a opäť to zavinila presilová hra. Kanada v nej dominovala viac ako USA. Tým pomohla záverečná presilová hra, v ktorej to už neraz smrdelo gólom, vyrovnanie ale nepriniesla.

V prvej polovici druhej tretiny Kanada akoby len dobíjala baterky. Hra tak patrila skôr Američanom, nedokázali sa ale presadiť buď cez obranu, cez Billiu už vôbec. Najmenej ku gólu asi chýbalo Wolffovi, ktorého strela bola tečovaná tak, že to Billia nečakal. V 32. minúte už viedla Kanada o dva góly – strelu Rolanda Hawryluka Nedeljkovic nepostrehol, puk mu popri tele prekĺzol do brány. Následne už Javorové listy spustili svoju šou, Nedeljkovic sa už ale mal na pozore pred každou ich strelou.

V tretej tretine sa Američania chceli vrátiť do zápasu, ale nedarilo sa im presadiť cez dobre brániacu Kanadu. V 53. minúte sa navyše previnili faulom a po dobrej kombinácii zvýšil na 3:0 Aaron Ekblad strelou od modrej. To už zdá sa poslalo Američanov do kolien, Kanada ostala v pásme a Brendanovi Lemieuxovi sa podarilo dvihnúť puk ideálne cez brankára do siete. "Nastrelil som to na bránu, zvyčajne je to to najlepšie, čo môžte urobiť," komentoval situáciu Brayden Point, ktorý si pri tomto i predchádzajúcom góle pripísal asistenciu. Do konca zápasu sa už Kanada sústredila na to, aby Američanov nepustila dopredu, sama si vytvorila pár šancí, no skóre sa už nemenilo.