Kanada v prvním semifinále porazila Rusko a raduje se z postupu do finále

09.08.2013 | Tomáš Lysý

Semifinálové utkání v piešťanské Easton aréně se odehrálo opravdu ve velkém tempu. Lepší vstup do zápasu měla Kanada, která po se po devětatřiceti vteřinách hry ujala vedení zásluho svého nejlepšího střelce Watsona. V poslední minutě první třetiny udeřily javorové listy zásluhou Bennetta podruhé. Prostřední dvacetiminutovka patřila Rusku, kterému se podařilo v přesilové hře snížit, když se trefil Sharipzyanov. Před začátkem třetí části tak bylo utkání naprosto otevřené. Sborná se sice častěji tlačila před Julio Billiu, jenže svoje šance nevyužila. Ke konci zápasu se Rusko odhodlalo ke hře bez gólmana, jenže ztratilo puk a Bishop pečetil postup Kanady do finále Ivan Hlinka Memorial Cupu.

Zápas č. 15  •  pá 9.8.2013  •  17:30  •  Online přenos utkání  •  zápis SZLH
Kanada
3:1
( 2:0, 0:1, 1:0)
Rusko
Kanada: Billia – Hicketts, Ekblad, Fleury, McKeown, Pilon, Neill, Pépin, Carrier – Chartier, Bennett, Bishop – Audette, Point, Watson – Dal Colle, Fabbri, Virtanen – Lemieux, McCann, Hawryluk
Rusko: Korobov – Sleptsov, Tsvetkov, Dervuk, Nazarkin, Nasybullin, Sharipzyanov, Lyamkin, Boikov – Zinoviev, Nikolishin, Vovchenko – Lauta, Kodola, Svechnikov – Lazarev, Fazleyev, Pilipenko – Kamenev, Boltanov, Ryzhkov
Branky a asistence: 1. Watson (Point, Audette), 20. Bennett (Watson, Dal Colle), 59. Bishop – 36. Sharipzyanov (Fazleyev)
Střely: 33:13 (10:5, 15:5, 8:3).
Vyloučení: 7:5. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: P. Stano, T. Bundil – V. Brath, R. Návratek. Diváků: 237.

CAN - RUS Nasybullin, Korobov CAN - RUS Canada goal CAN - RUS faceoff Fabbri, Kodola CAN - RUS Point CAN - RUS Hawryluk, Kamenev

Utkání začali kanadští hokejisté naprosto skvěle. Po dvaceti vteřinách se ještě Watson zastřeloval, když těsně minul levou tyč Korobova, ale za devatenáct sekund už Kanada vedla. Spencer Watson si po přihrávce Braydena Pointa nabruslil před ruského gólmana a puk prošel s notnou dávkou štěstí mezi jeho betony. Rusko poté dostalo možnost tří přesilových her, ale javorové listy ukázaly, že hra v oslabení jim pranic nevadí a bez vážnějších problémů se ubránili. V patnácté minutě si sjel mezi kruhy Hawryluk a svoji střelu skryl za ruského beka, Rusko však mělo štěstí, že útočník Brandon Wheat Kings trefil jen Korobova. Krátce poté hrála přesilovku také Kanada a její podání bylo mnohem nebezpečnější než soupeřovo. Ekblad střílel od modré a asi již viděl gól za Korobovem, ale ten vytasil ze svého repertoáru zákroků fantastickou lapačku, když se jak široký tak dlouhý roztáhl na brankovišti. V závěru třetiny Rusko špatně rozehrálo a Vovchenko musel vyřešit celou situaci podražením. Sam Bennett se následně dvakrát ocitl volný na levém kruhu. První střelu ještě gólman Sborné vyrazil, o chvíli později si Kanaďan sjel k tyči a po přihrávce Watsona se podruhé nemýlil - 2:0.

Výborný hokej pokračoval i ve druhé třetině. První přesilovou hru této části hrála Kanada, ale nebezpečná příliš nebyla. To Rusko o chvíli později předvedlo dosavadní nejlepší početní výhodu v zápase, jenže Bilba se zaskvěl. Šanci měl Pilipenko, který si nabruslil před zámořského gólmana, ale i přes dostatek času nezamířil přesně. Pátou přesilovou hru už Sborná využila. Kanada na chvilku přeřadila z nejvyššího tempa na trošku nižší otáčky, což se jí nevyplatilo. Nejprve se ještě na pravé straně úplně volný Lazarev ještě zastřelil, když trefil pouze boční síť. Na začátku pětatřicáté minuty ale už udeřilo. Damir Sharipzyanov dostal přihrávku od Fazleyeva a z prostoru mezi kruhy se trefil přesně nad lapačku kanadského gólmana - 2:1.

V závěru druhé třetiny si zahrála Kanada další přesilovou hru. Téměř celé dvě minuty – až na krátké intermezzo v podání vyhození jednoho z ruských hráčů – byli kanadští hokejisté nastěhováni před Korobovem. Jenže Ekblad se zastřeloval a když ani Watson zblízka neprostřelil výborného ruského gólmana, mohla si Sborná oddechnout. Minutu před koncem přišla rána z nehokejového prostředí. Blízko zimního stadionu totiž udeřil blesk, po kterém vypověděla službu výsledková tabule.

Asi největší šanci na srovnání v třetí části hry si vypracovali Rusové zkraje čtyřicáté třetí minuty. Během dvaceti vteřin totiž byli vyloučeni Kanaďané Lemieux s Hickettsem, jenže až na velkou šanci Kameneva, který z bezprostřední blízkosti nepropálil Billiu, si víc možností nevytvořili. Rusko se více tlačilo před kanadskou branku, ale zapomínalo na zadní vrátka. Bennettovu střelu Bishop netečoval, ta však prolétla těsně vedle levé tyčky Korobova. Při vyloučení Dervuka mohl rozhodnout Dal Colle, jeho teč po střele McKeowna rozezvučela jen tyč. V závěru se Rusko odhodlalo pro hru bez gólmana, krátce po vhazování přišlo o puk a Clark Bishop s pomocí tyče zatloukl třetí hřebíček postupovým nadějím Sborné - 3:1. Tu tak čeká „pouze“ boj o třetí místo, zatímco Kanada si zahraje sobotní finále proti lepšímu ze zápasu USA – Česko.

Dominique Ducharme (asistent trenéra Kanady): Je vždy zajímavé hrát proti Rusku. V zápasech s nimi je vždy hodně emocí. Chtěli jsme hrát o zlato a to samo o sobě byla velká motivace. Zápas proti Rusku je prostě vždycky něco navíc. Neočekávali jsme mnoho trestů v dnešním zápase. Respektovali jsme sílu Ruska v přesilových hrách a chtěli jsme se vyvarovat oslabení. Hlavní je, že jsme sem přijeli vyhrát zlato a dnešní výhra nám dává šanci tento plán dokonat.