Úvodný zápas pre Fínov, zdolali USA v predĺžení

05.08.2013 | Dominika Handzušová

Napriek horšiemu vstupu do zápasu sa Fíni dokázali vzchopiť a dobrou hrou otočiť nepriaznivý stav 0:1 na 2:1. V dramatickom závere ale Američania vyrovnali a dostali stretnutie aspoň do predĺženia, v ktorom využili dvojnásobnú presilovku hráči krajiny tisícich jazier.

Zápas č. 1  •  po 5.8.2013  •  14:00  •  Online přenos utkání  •  zápis SZLH
Finsko
3:2pp
( 0:1, 1:0, 1:1 - 1:0)
USA
Finsko: Kähkönen (Voutilainen) – Väinöla, Rouhiainen, Niku, Tervo, Keskitalo, Leppävuori, Parikka, Haapanen – Rantanen, Lämsä, Lammikko – Kiviranta, Honkanen, Jääskeläinen – Hopponen, Kalapudas, Aho – Kauppinen, M. Mäkinen, A. Mäkinen.
USA: Nedeljkovic (Weyrick) – Haydon, Mantha, Dougherty, Nardella, Carlo, Wolff, Rosburg – Poganski, Schmaltz, Connor – Wahlin, Snively, Bittner – Iverson, Wagner, Phelps – Dudek, Milan, Malmquist – Turgeon.
Branky a asistence: 21. Rantanen (Lammikko), 48. M. Mäkinen (Kauppinen, A. Mäkinen), 61. Hopponen – 8. Bittner (Nardella, Mantha), 58. Connor (Rosburg, Phelps).
Střely: 20:27 (4:5, 12:11, 3:11 - 1:0).
Vyloučení: 5:5. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Stano, Štefik - M. Orolin, Výleta. Diváků: 240.

FIN-USA Tervo FIN - USA Tervo FIN - USA FIN - USA Mantha FIN - USA Wagner

Američanom sa spočiatku veľmi dobre nedarilo, mali problém prejsť do pásma a vytvoriť si dobrú šancu. Akcie Fínov neboli nebezpečnejšie, ale aspoň nejaké boli. Všetko zmenila ôsma minúta, keď sa hralo po dvoch vylúčeniach po sebe štyria na štyroch, čo USA dokázali práve v čase návratu svojho potrestaného hráča na ľad pretaviť v úvodný gól – a tak oficiálne padol v presilovke. Presadil sa Paul Bittner. Naďalej Američania v presilovkách hrozili, ale Kähkönen sa nedal.

Hneď v úvode druhej tretiny sa podarilo Fínom vyrovnať. Lammikko ešte strelou neuspel, ale puku sa zmocnil Mikko Rantanen a upratal ho za chrbát presúvajúceho sa Nedeljkovica. V 30. minúte zaujala ďalšia z amerických presilovkových akcií, keď Schmaltz našiel Connora, no ten dokázal len rozozvučať konštrukciu brány. V 35. minúte šancu rovnakej dvojice v prehodenom garde zmaril výborným zákrokom Kähkönen.

V tretej tretine mali USA viacero prečíslení, na čo zareagoval fínsky tréner oddychovým časom. Po výraznom tlaku Američanov sa dokázali dostať Fíni do úniku a z neho sa presadil Miro Mäkinen. Suomi gól povzbudil, viac sa tlačili pred bránu a dávali si väčší pozor vzadu. V závere sa ale nechal jeden z nich vylúčiť, keď cez seba stoj čo stoj nechcel pustiť hráča. Američania presilovku využili – Kähkönen ešte zblokoval prvú strelu, ale na dorážku Connora si už nesiahol. V samom závere putovali krátko po sebe na trestnú lavicu dvaja hráči Spojených štátov a Fínom sa tak naskytla výborná príležitosť.

Po necelej minúte hry v predĺžení rozhodujúci gól strelil zápästím Waltteri Hopponen.

Oficiální zápis o utkání ve formátu .doc.

Rauli Urama: V prvej tretine sme nedokázali hrať náš systém, nemali sme dosť rýchlosti. V druhej sme to trochu zlepšili, v tretej to bolo chvíľu horšie, ale potom už len lepšie a lepšie. Výborne nám zachytal brankár, sme šťastní, že sme vyhrali a mali sme na konci tretej tretiny a v predĺžení presilovku, to bol moment, ktorý sme mohli a dokázali využiť.

Bob Corkum: Začali sme trochu pomaly, fínsky tím mal lepšiu hru v strednom pásme, nám sa hra v ňom veľmi nedarila. Ich brankár chytal veľmi dobre. Som so zápasom celkom spokojný, niektoré veci sme zlepšili, takže to bolo dobré. Chcem vysloviť pochvalu fínskemu tímu, hrali dobrý hokej, veľmi dobre trénovaný tím.