ČLÁNEK

Finové nedovolili Rusku ani gól a ve skupině B berou první místo

12.08.2015 | David Jahoda

V bitvě o první pozici bratislavské skupiny Memoriálu Ivana Hlinky uspěli Finové. Ti díky a trpělivému výkonu podpořenému spolehlivou obranou v čele s brankářem Isokangasem dokázali vynulovat v tu dobu nejlépe skórující tým turnaje, Rusko. Díky tomu půjdou do semifinále jako nasazení. Rusko se naopak musí připravit na třaskavý boj s Kanadou!

Zápas č. 11  •  st 12.8.2015  •  14:00  •  Online přenos utkání  •  Videozáznam  •  zápis SZLH
Rusko
0:3
( 0:0, 0:1, 0:2)
Finsko
Rusko: Kalijajev (Suchačev) – Achmetgalijev, Makejev (C), Gromov, Ryženkov, Alexejev, Ijakovenko, Švyrev, Afanasev – Popugajev, Ivanov, Kajumov – Verba, Rubtcov, Bajn – Avramjenko, Meščerjakov, Geraskin – Verijajev, Ševčenko, Ivanjuženkov
Finsko: Isokangas (Halonen) – Jokiharju, Välimäki (C), Salo (A), Niemeläinen, Kotkansalo, Reunanen, Pylkkänen, Toivola – Oksanen, Mäkinen (A), Kuokkanen – Tuulola, Somppi, Vesalainen – Koivula, Räsänen, Tolvanen – Moilanen, Koppanen, Jääskä
Branky a asistence: 6. Mäkinen (Koukkanen), 47. Oksanen (Koukkanen), 50. Tuulola (Räsänen, Somppi).
Střely: 22:34 (8:8, 7:9, 7:17).
Vyloučení: 9:7. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Novák, Goga – Tvrdoň, Orolin. Diváků: 378.

Fotogalerie

Komentář

Vzhledem k tomu, že se hrálo o první místo ve skupině a hlavně o to, že vítěz tohoto utkání nenarazí v semifinále na Kanadu, vypadal průběh první třetiny paradoxně poměrně vlažně. Finové byli možná o něco aktivnějším celkem, odpovídal tomu i poměr střel. Finové na ně totiž vedli po úvodní části 10:7.

První vážnější příležitost střetnutí si ve čtvrté minutě vytvořil Popugajev, který stál tváří v tvář gólmanovi Isokangasovi. Jenže finského brankář obelstít nedokázal. Pět minut před první sirénou se zase na druhé straně snažil protlačit svůj bekhendový pokus pod břevno ruské klece Tolvanen.

Brankami bylo utkání okořeněno až ve druhé třetině. Pěknou individuální akcí se prezentoval Janne Kuokkanen, který na konci své kličkované nejprve nastřelil tyč a následně neúspěšně dorážel. Naštěstí pro Finy stál na brankovišti pohotový Otto Mäkinen, jenž si věděl rady a poslal Finsko do vedení.

Velkou šanci, jak zápas opět vyrovnat měli Rusové jen pár vteřin posléze, jenže Ševčenko trestné střílení proti brankáři Isokangasovi ve vyrovnání nepřetavil. Postupem času začala přibývat vyloučení, což pokračovalo i ve třetím dějství. Ani jednomu celku se ale v početních výhodách vůbec nedařilo.

V útočném pásmu byli údernější Finové, kteří v 47. minutě zásluhou Emila Oksanena odskočili do dvoubrankového vedení. Oksanen si vyměnil kotouč s Kuokkanenem, a pak pohodlně zakončoval.

Již zmíněné přesilovky opravdu nebyly tím, v čem by se oba celky vyžívaly, nakonec ale byla přeci jenom alespoň jedna využita. Definitivně rozmetal ruské myšlenky na první místo ve skupině B Eetu Tuulola, jenž využil přesného pasu zpoza branky z hokejky Räsänena.

Rusové se v bitvě o první pozici nezmohli ani na jednu branku, zato Finové ukázali, že mají na to pomýšlet na titul. Vítězné Finsko bude čelit jednomu z dvojice Česko – Švédsko, Rusko v semifinále narazí na největšího favorita Memoriálu a vítěze posledních sedmi ročníků, Kanadu.

Ohlasy trenérů

Vitalij Prochorov (trenér Ruska): Finsko hrálo opravdu dobře, bez jakýchkoliv chyb. Finové znají nás, my známe je. Myslím, že měli v tomto zápase o něco více štěstí než my. Finsko je zde na turnaji výborné, myslím si ale zároveň, že jsme proti nim bohužel neukázali vše, co umíme. Ve dni volna se budeme snažit naše kluky dostat z kolen opět nahoru. A to že hrajeme s Kanadou? Nebojíme se jich, před turnajem jsme si přáli, abychom na Kanaďany narazili.

Jussi Ahokas (trenér Finska): Byl to nejlepší zápas, který jsme na turnaji odehráli. Myslím, že Rusové byli nejsilnějším soupeřem. Jsem rád za to, jak hrajeme. Dodržujeme systém, který jsme si řekli. Kluci navíc vždy nechají na ledě srdce. Musím za dnešní zápas rovněž pochválit brankáře Isokangase, který byl výborný.

Krátké zprávy

Velký divácký zájem

2.8. - Hlavně díky fanouškům mají zápasy Hlinka Gretzky Cupu skvělou atmosféru. Český hokej moc těší zájem o tento tradiční mládežnický turnaj v Břeclavi. Všem, kteří nemají permanentku na všechny zápasy, zároveň doporučujeme, aby do Fosfa arény dorazili s předstihem a vyhnuli se tak frontám, které se občas díky velké poptávce po vstupenkách před zápasy tvoří.

Přátelská utkání

17.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2023 se ještě 29. července uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 Kanadu a Slováci si ve stejný den od 17:00 zahrají v Trenčíně s USA. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Facebook HGC

5.6. - Zajímá vás dění na Hlinka Gretzky Cupu? Sledujte facebookovou stránku turnaje.
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Facebook

Tickets are on sale for the #HlinkaGretzkyCup! ??Les billets sont en vente pour la #CoupeHlinkaGretzky! ??

Facebook

CIRCLE YOUR CALENDAR! The #HlinkaGretzkyCup schedule is out! ??A AJOUTER A VOTRE CALENDRIER! L’horaire de la #CoupeHlinkaGretzky est pret! ??

Facebook

Hlinka Gretzky Cup aktualizoval(a) úvodní fotku.

Facebook

Hlinka Gretzky Cup si aktualizoval(a) profilový obrázek.

Facebook

Hlinka Gretzky Cup si aktualizoval(a) životopis.

Facebook

For the second time, the #HlinkaGretzkyCup comes to Edmonton from Aug. 5-10! ??Pour la deuxieme fois, la #CoupeHlinkaGretzky aura lieu a Edmonton, cette fois du 5 au 10 aout! ??