ČLÁNEK

Finové nedovolili Rusku ani gól a ve skupině B berou první místo

12.08.2015 | David Jahoda

V bitvě o první pozici bratislavské skupiny Memoriálu Ivana Hlinky uspěli Finové. Ti díky a trpělivému výkonu podpořenému spolehlivou obranou v čele s brankářem Isokangasem dokázali vynulovat v tu dobu nejlépe skórující tým turnaje, Rusko. Díky tomu půjdou do semifinále jako nasazení. Rusko se naopak musí připravit na třaskavý boj s Kanadou!

Zápas č. 11  •  st 12.8.2015  •  14:00  •  Online přenos utkání  •  Videozáznam  •  zápis SZLH
Rusko
0:3
( 0:0, 0:1, 0:2)
Finsko
Rusko: Kalijajev (Suchačev) – Achmetgalijev, Makejev (C), Gromov, Ryženkov, Alexejev, Ijakovenko, Švyrev, Afanasev – Popugajev, Ivanov, Kajumov – Verba, Rubtcov, Bajn – Avramjenko, Meščerjakov, Geraskin – Verijajev, Ševčenko, Ivanjuženkov
Finsko: Isokangas (Halonen) – Jokiharju, Välimäki (C), Salo (A), Niemeläinen, Kotkansalo, Reunanen, Pylkkänen, Toivola – Oksanen, Mäkinen (A), Kuokkanen – Tuulola, Somppi, Vesalainen – Koivula, Räsänen, Tolvanen – Moilanen, Koppanen, Jääskä
Branky a asistence: 6. Mäkinen (Koukkanen), 47. Oksanen (Koukkanen), 50. Tuulola (Räsänen, Somppi).
Střely: 22:34 (8:8, 7:9, 7:17).
Vyloučení: 9:7. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Novák, Goga – Tvrdoň, Orolin. Diváků: 378.

Fotogalerie

 

Komentář

Vzhledem k tomu, že se hrálo o první místo ve skupině a hlavně o to, že vítěz tohoto utkání nenarazí v semifinále na Kanadu, vypadal průběh první třetiny paradoxně poměrně vlažně. Finové byli možná o něco aktivnějším celkem, odpovídal tomu i poměr střel. Finové na ně totiž vedli po úvodní části 10:7.

První vážnější příležitost střetnutí si ve čtvrté minutě vytvořil Popugajev, který stál tváří v tvář gólmanovi Isokangasovi. Jenže finského brankář obelstít nedokázal. Pět minut před první sirénou se zase na druhé straně snažil protlačit svůj bekhendový pokus pod břevno ruské klece Tolvanen.

Brankami bylo utkání okořeněno až ve druhé třetině. Pěknou individuální akcí se prezentoval Janne Kuokkanen, který na konci své kličkované nejprve nastřelil tyč a následně neúspěšně dorážel. Naštěstí pro Finy stál na brankovišti pohotový Otto Mäkinen, jenž si věděl rady a poslal Finsko do vedení.

Velkou šanci, jak zápas opět vyrovnat měli Rusové jen pár vteřin posléze, jenže Ševčenko trestné střílení proti brankáři Isokangasovi ve vyrovnání nepřetavil. Postupem času začala přibývat vyloučení, což pokračovalo i ve třetím dějství. Ani jednomu celku se ale v početních výhodách vůbec nedařilo.

V útočném pásmu byli údernější Finové, kteří v 47. minutě zásluhou Emila Oksanena odskočili do dvoubrankového vedení. Oksanen si vyměnil kotouč s Kuokkanenem, a pak pohodlně zakončoval.

Již zmíněné přesilovky opravdu nebyly tím, v čem by se oba celky vyžívaly, nakonec ale byla přeci jenom alespoň jedna využita. Definitivně rozmetal ruské myšlenky na první místo ve skupině B Eetu Tuulola, jenž využil přesného pasu zpoza branky z hokejky Räsänena.

Rusové se v bitvě o první pozici nezmohli ani na jednu branku, zato Finové ukázali, že mají na to pomýšlet na titul. Vítězné Finsko bude čelit jednomu z dvojice Česko – Švédsko, Rusko v semifinále narazí na největšího favorita Memoriálu a vítěze posledních sedmi ročníků, Kanadu.

Ohlasy trenérů

Vitalij Prochorov (trenér Ruska): Finsko hrálo opravdu dobře, bez jakýchkoliv chyb. Finové znají nás, my známe je. Myslím, že měli v tomto zápase o něco více štěstí než my. Finsko je zde na turnaji výborné, myslím si ale zároveň, že jsme proti nim bohužel neukázali vše, co umíme. Ve dni volna se budeme snažit naše kluky dostat z kolen opět nahoru. A to že hrajeme s Kanadou? Nebojíme se jich, před turnajem jsme si přáli, abychom na Kanaďany narazili.

Jussi Ahokas (trenér Finska): Byl to nejlepší zápas, který jsme na turnaji odehráli. Myslím, že Rusové byli nejsilnějším soupeřem. Jsem rád za to, jak hrajeme. Dodržujeme systém, který jsme si řekli. Kluci navíc vždy nechají na ledě srdce. Musím za dnešní zápas rovněž pochválit brankáře Isokangase, který byl výborný.

Krátké zprávy

Harmonogram turnaje

11.7. - Harmonogram turnaje i s tabulkami si můžete doma vytisknout a postupně doplňovat výsledky.

Přátelská utkání

21.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2019 se ještě 3. srpna uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 USA a Slováci si ve stejný den zahrají v Piešťanech s Kanadou. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Pohled do historie

12.2. - Víte, jaká země vyhrála tento juniorský turnaj naposledy? A kdo má na svém kontě nejvíce zlatých medailí? Nahlédněte do historie, podívat se můžete ZDE.
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Twitter

Hlinka Gretzky Cup cancelled for 2020. The tournament will return to the Czech Republic & Slovakia in 2021. hlinkagretzkycup.cz/eng/clanek.asp…

Facebook

Po konzultacích s příslušnými úřady Kanady a provincie Alberta a po dohodě s partnery rozhodl Hockey Canada o zrušení letošního ročníku Hlinka Gretzky Cupu, který se měl za účasti mužstev České republiky, Finska, Kanady, Ruska, Slovenska, Švédska, Švýcarska a USA uskutečnit ve dnech 3. – 8. srpna 2020 v Edmontonu a Red Deeru.Podrobnosti ?? http://www.hlinkagretzkycup.cz/clanek.asp?id=549

Facebook

Rusové ovládli Hlinka Gretzky Cup 2019! A jednou z vůdčích osobností sborné byl Alexander Pašin, který skóroval na turnaji sedmkrát, z toho hned pětkrát v play-off. Sám ale ví, že bez skvělých spoluhráčů by to nešlo. Jak hodnotí finálový zápas?

Twitter

Quinton Byfield & Cole Perfetti of @HockeyCanada react to the final loss: hlinkagretzkycup.cz/eng/clanek.asp…

Twitter

Photos from the 2019 Hlinka Gretzky Cup Gold Medal Game. #hlinkagretzkycup #hockeycanada #russiahockey

Facebook

Foto: Karel Švec