Češi smetli v posledním zápase skupiny A Rusko 11:2

13.08.2014 | Dominik Jakubec

V posledním zápase skupinové fáze se střetli Česká republika a Rusko. Oba týmy již měly pozici ve skupině jistou, to ale neznamenalo, že by už zápas vypustili. Po vyrovnané první půli zápasu se ale Rusové sesypali a výsledkem byl nakonec debakl 11:2. Sborná se tak stěhuje z Břeclavi do Piešťan, kde odehraje se Slovenskem zápas o sedmé místo, Česko naopak narazí v semifinále na Švédsko.

Zápas č. 3  •  st 13.8.2014  •  19:00  •  Online přenos utkání
Česko
11:2
( 2:1, 5:0, 4:1)
Rusko
Česko: Stezka – Zbořil, Weinhold, Krenželok, Kaňák, Hájek, Doudera, Kalina – Koblížek, F. Chlapík (A), Jašek – Dufek, D. Kaše (C), Suchý (A) – Anděl, Šoustal, Dymáček – Stránský, Dvořák, Gago.
Rusko: Krasotkin (od 34. Kolesnikov) – Sidorov (A), Bannikov, Nestěrov, Rykov (C), Fatkullin, Platonov, Kozyrev – Ivašov, Alexejev, Žebelev – Bjakin, Bočkarev, Ivanjuženkov – Jemec, Žukenov (A), Kaprizov – Podlubošnov, Barabanov, Volkov – Karnauchov.
Branky a asistence: 6. Dvořák (Stránský), 13. Dymáček (Kalina, Šoustal), 24. Suchý (Krenželok), 33. Dufek (Kaše, Weinhold), 33. Dymáček (Šoustal), 34. Stránský (Doudera), 40. Stránský, 46. Kaše (Suchý, Stezka), 50. Dvořák (Hájek), 55. Zbořil (Weinhold), 58. Zbořil (Weinhold, Chlapík) – 9. Kaprizov (Rykov), 47. Žukenov (Kaprizov)
Střely: 40:27 (9:12, 20:8, 11:7).
Vyloučení: 3:12, navíc Ivanjuženkov (10 min). Využití: 3:0. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Hradil, Šír – Gebauer, Lederer.

Už od prvních minut se na ledě odehrávala ofenzivní podívaná, která musela diváky bavit. Blízko branky byl už ve čtvrté minutě Šoustal, ten ale ještě ztroskotal na gólmanovi Krasotkinovi. Zato o minutu a půl později sice ještě ruský gólman dokázal zastavit střelu Stránského, na dorážku Filipa Dvořáka už byl ale krátký. Radost na břeclavském stadionu zastavil jen o šest sekund později Karnauchov, který dopravil kotouč za Stezkova záda, rozhodčí ale pro hru vysokou holí branku neuznal.

Sborná se ale neuznanou brankou nenechala rozhodit a přeci jen se vyrovnání dočkala. Rykovovu dělovku vyrazil gólman Stezka pouze na hokejku Kirilla Kaprizova a ten puk ve snadné pozici dorazil do odkryté branky. Ani Čechy ale inkasovaná branka nezbrzdila. Už po pár minutách zase vedli, když od modré napřáhl Radek Dymáček a poslal puk mezi betony gólmana Krasotkina. Ve zbytku úvodního dějství sice měli domácí reprezentanti více ze hry, Filipa Suchého však dvakrát ve velkých šancí vychytal pozorný ruský brankář a do kabin tedy odcházeli svěřenci Jakuba Petra s těsným vedením 2:1.

Vstup do druhého dějství se povedl lépe Čechům. Po necelých čtyřech hry do třetice všeho dobrého konečně vyzrál na brankáře Krasotkina Filip Suchý, který nadvakrát protlačil puk za čáru. Rusové zabrali a Česko zatlačili do defenzivy, Žebelev ale nedokázal zblízka vyzrát na Aleše Stezku, který jeho zakončení vykopl betonem. Ještě větší šanci měl pak na hokejce jeho kolega Žukenov, také ten ale nechal pouze vyniknout skvělého Stezku.

A pak přišel krátký úsek hry, který prakticky rozhodl o výsledku. Nejprve se v mezikruží opřel do střely Jan Dufek a přesným pokusem mezi Krasotkinovy betony. A sotva utichly oslavy jedné branky, mohly začít další – jen o šest sekund později totiž Šoustal vyslal dopředu Radka Dymáčka a ten přesným švihem zápěstí poslal kotouč na vzdálenější tyč. Neuběhla ještě ani minuta od branky Jana Dufka a hala burácela znovu, Šimon Stránský dostal puk od Doudery do jízdy a z velkého úhlu dokázal puk u bližší tyčky procedit skrze výstroj ruského gólmana. To bylo na Krasotkina až moc a raději přepustil své místo v brankovišti Kolesnikovovi.

A ani náhradní brankář si nemohl stěžovat na nedostatek vytížení. V obrovských šancích se před ním postupně zjevili Koblížek a Šoustal, Kolesnikov ale předvedl vynikající zákroky a obě tutovky zneškodnil. Když na něj nevyzrál ani Dymáček, už se zdálo, že skončí druhá třetina za stavu 6:1. Necelou minutu před koncem ale Šimon Stránský vypálil z téměř nulového úhlu a puk nějakým způsobem propadl Kolesnikovovi až za záda. České hráče tak po snové dvacetiminutovce vyprovázeli diváci bujarým potleskem a zároveň skandováním přidali také cíl pro závěrečné dějství: „Deset! Deset!“

Přání českých fanoušků začali hráči naplňovat ve 46. minutě. Po Suchém se ke kotouči dostal David Kaše, který z velké blízkosti po rychlé otočce zvyšoval už na hrozivých 8:1. O minutu později sice napřáhl z mezikruží Dmitrij Žukeněv a poslal kotouč přímo do vinglu Stezkovy branky, to ale bylo už z ruské strany vše. Naopak rozjetí Češi nepolevovali a i nadále ostřelovali branku Kolesnikova.

Deset minut před koncem vystřelil z pravé strany nekompromisně Filip Dvořák a tvrdou pumelicí prostřelil ruského brankáře dnes již podruhé. To už Rusové jen velmi těžko snášeli a často sahali k tvrdým zákrokům, z čehož plynula také častá vyloučení. V dlouhé přesilové hře pět na tři se pak diváci konečně dočkali vytoužené desítky. Jakub Zbořil napřáhl na modré čáře ke střele a jeho dělovka vyhnala všechny pavouky ze šibenice ruské branky.

A to stále ještě nebylo vše. V další početní převaze se k dělovce dostal Jakub Zbořil a výsledek byl stejný, jako předtím – další gól v ruské síti. V posledních minutách hry museli Češi znovu čelit tvrdým atakům hráčů sborné, nenechali se ale rozhodit a před aplaudujícími diváky nakonec mohli zaslouženě vychutnávat děkovačky po vítězství 11:2.

Jakub Petr (trenér Česka): Hráče jsme upozorňovali na to, že to není jen zápas ve skupině, která už je rozhodnutá. Chtěli jsme, aby soupeři jako Rusko dostali do sezony vzkaz, že s námi letos opravdu musí vážně počítat. Oceňuji přístup hráčů po celé utkání, protože hráli pořád naplno. Říkal jsem už loni, že na severoamerických týmech obdivujeme zarputilost i za rozhodnutého stavu. Je super, že před skvělým publikem do toho kluci šli až do poslední minuty.