Úvodní duel v Břeclavi bez překvapení, Kanada přejela Finsko 6:0

05.08.2019 | Redakce

B ř e c l a v - První zápas skupiny A v Břeclavi sehrály reprezentace Kanady a Finska. Javorové listy už po první třetině vedly o tři branky a dominanci potvrdily i ve zbývajících čtyřiceti minutách. Po dvou brankách vstřelili útočníci Seth Jarvis a Cole Perfetti.

Zápas č. 1  •  po 5.8.2019  •  15:30  •  Online přenos utkání  •  Videozáznam
Finsko
0:6
( 0:3, 0:1, 0:2)
Kanada
Finsko: Blomqvist (Jatkola) – Puutio (A), Viro, Niemelä, Nyman (A), Rafkin, Määttä, Luoto, Koskela – Suni, Hirvonen (C), Karnaranta – Lambert, Aatu Räty, Järventie – Liukas, Mäenpää, Seppälä – Korkalainen, Määttä, Niemi
Kanada: Lennox (Garand) – Guhle (A), Drysdale (C), Hunt, Cormier, Sebrango, Poirier, O'Rourke – Neighbours (A), Byfield, Jarvis – Perfetti, Lapierre, Sourdif – Cuylle, Greig, Foudy – McClennon, Bourque, Wiesblatt – Rochette
Branky a asistence: 6. Perfetti (Lapierre, Drysdale), 8. Cuylle (Greig), 20. Jarvis (Byfield), 23. Greig, 42. Jarvis, 43. Perfetti (Lapierre, Sourdif)
Střely: 17:35 (7:11, 8:9, 2:15).
Vyloučení: 4:6. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: René Hradil, Adam Kika – Jiří Gebauer, Vít Lederer. Diváků: 425.

První utkání břeclavské skupiny začalo v rychlém tempu, reprezentaci Finska zpočátku brzdila nepřesná rozehrávka, která však nevyústila v žádnou příležitost javorových listů. První střelecký pokus na branku Seveřanů vyslal Sourdif, na opačné straně o chvíli později kousek nad horní tyč pálil Niemi. V šesté minutě na trestnou lavici za podrážení zamířil Liukas, jenž se provinil podrážením.

A favorizovaný zámořský celek početní výhodu ihned využil. Hendrix Lapierre našel přesnou křižnou přihrávkou volného Colea Perfettiho, a ten z pravého kruhu trefil růžek odkryté finské branky. Necelé dvě minuty nato už Kanada vedla o dva góly. Z nenápadného útoku se prosadil Will Cuylle, který z levé strany přes obránce prostřelil finského brankáře Blomqvista.

Severoameričané nadále dominovali, což potvrdil nebezpečný projektil obránce Sebranga. Krátce po startu druhé desetiminutovky se na zteč dostali i Finové, Viro ale po pěkné akci z mezikruží netrefil branku. Dvouminutový trest za podrážení následně vyfasoval Greig a reprezentace Suomi měla příležitost snížit. Přesilová hra Finů ale postrádala přesnost, kanadský brankář Lennox i přesto musel několikrát zasahovat.

Vypjaté utkání okořenilo několik tvrdších soubojů, po šanci Liukase se dokonce strhla mela před Lennoxem, do kterého najel jeden z finských hráčů. Pět minut před první sirénou si skandinávský tým zahrál ještě jednu přesilovou hru za faul Jarvise. Hra v početní výhodě však nebyla jeho doménou, reprezentace Kanady oslabení zvládla bez větších problémů. Nic tak nebránilo tomu, aby javorové listy udeřily před koncem třetiny ještě jednou. Quinton Byfield za brankou podržel puk a pěknou zadovkou vybídl ke skórování Setha Jarvise, který se z bezprostřední blízkosti nemýlil.

Na gólovou smršť z prvního dějství navázal Greig

I přes dravý nástup finského národního týmu si za chvíli mírný tlak znovu vytvořila Kanada. Ten už po dvou minutách hry vyústil ve čtvrtou branku zámořského mužstva, když kotouč do sítě ze strany nadvakrát propasoval Ridly Greig. Ani ne minutu poté měl pátou branku na holi Jarvis, jehož střelu si tentokrát pohlídal gólman Blomqvist.

Další nepříjemností pro Suomi byl trest Karnaranty za podrážení. A aby toho nebylo málo tak na trestnou lavici usedl za zdržování hry i Seppälä a Kanadu čekala dvojnásobná přesilovka. V té si však hráči v bílých dresech nevytvořili vážnější příležitost a mimo několika nepřesných pokusů Blomqvista neohrozili. Hru v početní převaze si po faulu Guhleho znovu vyzkoušeli i Finové. Nejblíže úvodní brance Finska byl Suni, proti jeho bekhendové střele však zasáhl Lennox.

Druhý gól v zápase mohl přidat Perfetti, kanadského útočníka ale vychytal pozorný Blomqvist. Skandinávští hráči byli ve druhé periodě aktivnější než v té předchozí, což vyústilo v další velkou šanci Luota. Tristan Lennox ale v brance odváděl jistý výkon a i tentokrát zůstal stoprocentní. Kanadský gólman pokryl i nebezpečnou dělovku Puutia.

Kanada s blížícím se koncem druhé třetiny trochu ubrala z tempa a musela se bránit častějším nájezdům finské družiny. Svěřenci trenéra Dycka se ke slovu dostali v závěru druhé části, jejich ataky však trápily četné nepřesnosti. Necelé tři minuty před jejím koncem dostal Wiesblatt desetiminutový osobní trest a Kanaďani se museli bránit. Finové však byli v přesilovce opět bezzubí, šanci na reperát dostali až vyloučením Perfettiho. Do poslední periody tak vstoupili v početní výhodě.

Výhru zámořského celku stvrdili Jarvis a Perfetti

Úvod posledního dějství byl ve znamení finské přesilovky, zajímavým pokusem se v ní prezentoval Hirvonen. Javorové listy zvýšily svůj náskok chvíli po konci oslabení. Seth Jarvis dostal přihrávku na pravý kruh, vybruslil si před brankáře Blomqvista a tvrdou střelou vymetl šibenici jeho branky. Debakl finského celku potvrdil Cole Perfetti, který se uvolnil na levé straně a prosadil se pěknou střelou zápěstím.

Bezradné Finsko se dostalo pod drtivý tlak a pouze s obtížemi se bránilo dalším a dalším šancím svého soupeře. Kanada zápas proměnila v exhibici a svoje vedení mohla ještě navýšit po faulu Hirvonena. V přesilovce se nádherným zákrokem blýskl gólman Blomqvist, když lapačkou zneškodnil Perfettiho tvrdou střelu mířící do odkryté branky.

Duel se víceméně dohrával, po dlouhé době se ve výraznější příležitosti objevil Cuylle, trefil však jen maskovaného muže Finska. Sedmou branku mohl vsítit Wiesblatt, i ten ale ztroskotal na Blomqvistovi. Úspěch nemělo ani kanadské přečíslení čtyř proti jednomu, přihrávka jednoho z hráčů místo určení minula a kotouče se zmocnili Finové. Pět minut před závěrečným hvizdem byl za držení vyloučen Guhle. Až v závěru následné přesilové hry mohl čestnou branku Finska vstřelit Lambert, Lennox ale podobně parádním zákrokem jako předtím Blomqvist jeho šanci zmařil. Na kanadského gólmana nevyzrál v další příležitosti ani Liukas, Kanada tak v Břeclavi porazila Finsko vysoko 6:0.

Michael Dyck (Kanada): "Myslím, že jsme hráli opravdu dobře, všechny čtyři lajny a šest obránců. Musíme však zapracovat na disciplíně, nemůžeme být tolik trestáni. Myslím, že se každým dnem zlepšujeme. První den byl těžký, dlouho jsme cestovali a pak hned šli na led. Zabere nějaký čas, než se srovnáme s časovým posunem, ale už je to lepší."