Američané nadělili Finsku devět branek a v semifinále vyzvou Kanadu

13.08.2014 | David Jahoda

Hokejisté Spojených států amerických se po vysokém vítězství nad Finskem radují na Memoriálu Ivana Hlinky z postupu do semifinále. Do poloviny zápasu bylo utkání vyrovnané, Američané však vždy byli o krok dopředu, což nakonec potvrdili gólovou smrští ve třetí části. V boji o finále vyzve USA zámořského rivala z Kanady.

Zápas č. 3  •  st 13.8.2014  •  15:30  •  Online přenos utkání
USA
9:4
( 1:1, 3:2, 5:1)
Finsko
USA: Sarthou (Jurusik) – Wilkie, Dello, Blaisdell, Cecconi, Olson, Gabriele, Young – Yan, Novak, Boeser (C) – Jackson, Laczynski, Terry – Filipe, More, Swaney – Bachman, Foley, Smith.
Finsko: Vehviläinen (Heljanko) – Juolevi, Saarijärvi, Järvinen, Vainio, Parikka, Je. Mattila, Välimäki – Palmu, Nättinen, Puljujärvi – Aho, Tammela, Laine – Piipponen, Ruotsalainen (C), Tavernier – Björkqvist, Ju. Mattila, Niemelä – Mäkinen.
Branky a asistence: 7. Novak (Young, Gabriele), 23. Terry (Novak, Jackson), 34. Bachman, 37. Jackson (Boeser), 43. Novak, 54. Yan (Bachman), 55. Terry (Jackson, Gabriele), 57. Boeser (Foley), 58. Terry (Novak) – 6. Tammela (Aho), 21. Palmu, 36. Saarijärvi (Palmu), 45. Aho (Vainio)
Střely: 44:31 (18:12, 11:2, 10:8).
Vyloučení: 8:6, navíc Bachman 10 min.. Využití: 1:2. V oslabení: 1:0.
Rozhodčí: Čech, Hribik – Blümel, Skopal. Diváků: 372.

Boj o semifinále Memoriálu Ivana Hlinky lépe začali Finové. Nejprve se v dobrém světle ukázal Niemelä, který dojel svůj nahozený kotouč, branku Sarthoua však těsně minul. O necelé dvě minuty později už ale mladíci „Suomi“ byli úspěšní. V ponechané výhodě Finů vypálil Aho, brankář USA dokázal kotouč pouze vyrazit na hůl Jonneho Tammely, který bez větších obtíží doklepl kotouč za záda amerického strážce svatyně.

Američané poprvé vážněji zahrozili na začátku osmé minuty, kdy po chybě finské obrany ujížděl sám na gólmana Ryan Smith. Ten proti Vehviläinenovi zkusil vystřelit, svůj projektil ale nenasměroval mezi tři tyče. O pár minut později bylo zase horko před Sarthouem. Laineho ránu sice dokázal americký gólman zneškodnit, ovšem ne udržet ve své výstroji, a to se mohlo stát osudným. Aho však ve vyložené pozici kotouč minul, Mattila se svým pokusem z mezikruží pak úplně minul klec.

Do střelecké listiny se naopak zapsali Američané, kteří dokázali vcelku netypicky využít početní výhodu. Thomas Novak neměl zpoza branky komu přihrát, tak vzal celou situaci na sebe, proháčkoval se až před Vehviläinena a nenápadnou přízemní střelou srovnal. Pro Finy mohlo být před přestávkou ještě hůře, finský gólman však slibné šance Boesera a Morea vychytal.

Druhá část začala pěkně od podlahy. Jeden z amerických beků totiž naprosto neomylně namazal Petrusi Palmuovi, který s ničím neotálel a z první poslal kotouč do americké sítě. Zámořské mužstvo ale se svou odpovědí nečekalo příliš dlouho. Do rychlého protiútoku se dostala trojice Jackson – Novak – Terry a jejich pohledná kombinace nakonec skončila vyrovnávacím gólem. Zakončujícím hráčem byl Troy Terry, který dostal parádní průnikovku od Novaka, a povedeným blafákem pokořil finského brankáře mezi betony.

Dlouho oba celky hrály velice vyrovnaně, dlouho se nemohlo ani jedno z mužstev střelecky prosadit. Následně ale udeřili Američané, a to paradoxně v oslabení. Saarijärvi udělal na modré čáře velkou chybu a Karch Bachman mohl uhánět sám na branku. Tváří v tvář proti Vehviläinenovi pak chladnokrevně zakončil nad vyrážečku finského gólmana. Bachman oslavoval tak mohutně, že udělal oslavné gesto i směrem na finskou střídačku, za což byl potrestán desetiminutovým osobním trestem.

Finové krátce poté hráli další přesilovku. Hráči „Suomi“ se ve svých početních výhodách dlouho jakoby báli vypálit, to ale změnil Vili Saarijärvi a hned z toho byla branka. Jeho dělovka od modré čáry nedala Sarthouovi nárok na zasáhnutí. Půl minuty po finském vyrovnávacím gólu byl vyloučen jeden hokejista na každé straně a hra ve čtyřech očividně více sedla Američanům. Aktivní Brock Boeser zavezl kotouč do útočného pásma, dostal se s ním až před branku Finska, ovšem ani nadvakrát nedokázal Vehviläinena pokořit. Finský gólman ale stále neměl puk ve své moci, proto jej do sítě doklepl Robert Jackson, který tak dostal USA před druhou přestávkou opět do vedení.

Ani ve třetí části se na první branku nečekalo příliš dlouho. Krátce poté, co se Američané dostali do plného počtu, unikl finské defenzívě Thomas Novak, který nadvakrát pokořil brankáře „Suomi“, a podruhé se tak zapsal mezi střelce zápasu. Jen pár vteřin na to se ale nechali ve stejném čase vyloučit Američané Filipe a Terry, Finsku se tak rázem naskytla dvouminutová početní výhoda pěti proti třem. Když už to vypadalo, že Finové tuto velkou příležitosti na snížení nevyužijí, nabil Vainio na pravý kruh Sebastianu Ahovi, jenž pokořil Sarthoua střelou po ledě.

Finové se nadechovali k vyrovnání, sen o postupu do semifinále se však o kus vzdálil, když se v 54. minutě prosadil Denis Yan, kterému se podařilo parádně tečovat nahozený kotouč z hole Bachmana. Ještě hůř bylo pro Finy o minutu později. Tvrdou Jacksonovu střelu z rohu kluziště dokázal Vehviläinen vyrazit, jenže na brankovišti stál se svou dorážkou připravený Troy Terry, jenž tak téměř definitivně svou druhou brankou v utkání rozmetal finské postupové naděje.

Finové ještě nechtěli složit zbraně, a proto vytvářeli v útočném pásmu velký tlak. Trenér USA Derek Plante na to reagoval oddychovým časem, což zřejmě zabralo. V 57. minutě přidal osmou branku Američanů svižnou střelou Brock Boeser. Jen malou chvíli poté musel Vehviläinen tahat kotouč ze sítě už podeváté v utkání, Troy Terry dostal ideální pas od Novaka a střelou do šibenice přidal Finům další hřebíček do rakve, a zaznamenal tak hattrick.

Američané tak po vysoké výhře 9:4 nad Finy postoupili ze skupiny A ze druhého místa, což znamená, že se v semifinále utkají s rivalem z Kanady.

Derek Plante (trenér USA): Byl to pro nás velmi těžký zápas. Finsko má skvělý tým, hrají hodně organizovaně a mají výborné trenéry. Hráli jsme znovu nedisciplinovaně a měli jsme hodně vyloučení. V oslabení jsme odvedli dobrou práci, hráči hráli obětavě a zblokovali díky tomu spoustu střel. Jsme velmi rádi, že jsme nakonec vyhráli. Chceme hrát i v dalších zápasech stejně dobře a ještě se zlepšovat. K soupeři máme velký respekt, ukázal svoji kvalitu, a i když to tak podle výsledku nevypadá, bylo to velmi vyrovnané.

Mika Marttila (trenér Finska): Do zápasu jsme vstoupili dobře a dostali jsme se do vedení. Potom jsme ale začali ztrácet puky a soupeři se podařilo vyrovnat. Ve druhé třetině jsme se vrátili k naší hře a byli jsme lepší, ale poslední část se nám vůbec nepovedla. Dělali jsme chyby jako v první třetině, a i když jsme se chtěli ještě vrátit do zápasu, už se nám to nepovedlo.