Podceňovaní Švýcaři prožili nástup snů, na Američany ale nakonec nestačili

09.08.2016 | Vojtěch Balon

Břeclav - V prvním utkání druhého hracího dne břeclavské skupiny Memoriálu Ivana Hlinky se představily výběry Švýcarska a Spojených států. Tým ze země Helvétského kříže se rychle ujal vedení 2:0 a poté Švýcaři ještě vedli 3:2, svěřenci Clarka Donatelliho ale pokaždé našli odpověď a díky dvougólovému představení Saschy Chmelevskiho nakonec zvítězili 4:3.

Zápas č. 7  •  út 9.8.2016  •  15:30  •  Videozáznam
Švýcarsko
3:4
( 2:2, 1:1, 0:1)
USA
Švýcarsko: Messerli (24. – 29. Zaetta) – Brunner, Greisser, Gross, Matewa, Zeiter, Widmer, Le Coultre, Reymondin – Simic, Hischier, Kurashev – Müller, Sigrist, Tanner – Zbinden, Lehmann, Nyffeler – Döpfner, Leuenberger, Eggenberger.
USA: Primeau (Petruzzelli) – Inamoto, Miller, Anderson, Walsh, Phillips, Brickey, Mirageas, Keane – Lodnia, Chmelevski, Pastujov – McManus, Poehling, Miller – Kastelic, Dovorany, Pratt – Seitz, Messner, Dougherty.
Branky a asistence: 8. Tanner (Müller), 9. Eggenberger (Leuenberger), 32. Leuenberger (Döpfner) – 9. Pastujov (Chmelevski), 19. Chmelevski (Pratt, Pastujov), 38. Messner, 53. Chmelevski

Vyloučení: 0:0. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0.

Ačkoliv měli favorizovaní Američané v úvodních pasážích zápasu územní převahu, do vedení se dostal jejich soupeř, který se očividně rychle vzpamatoval z den starého debaklu 1:6 proti domácím Čechům. Skóre otevřel v osmé minutě Ramon Tanner, který se nejrychleji zorientoval v předbrankovém prostoru a přetavil Müllerův pas zpoza branky v gól. A to nebylo zdaleka vše, už o minutu později totiž zvýšil na rozdíl dvou gólů Nando Eggenberger, jenž dostal puk do Primeauovy svatyně pohotovou dorážkou. Svěřenci Clarka Donatelliho se dokázali rychle vzpamatovat a snížit díky Michaelu Pastujovovi, který propálil Messerliho střelou po zemi. Švýcaři se ovšem nezalekli a dál hráli s favority velmi vyrovnaně, nicméně Američanům se ještě do první sirény podařilo vyrovnat. Nezastavitelný Sascha Chmelevski ujel po pravém křídle a jeho přesně mířená střela pod lapačku Messerlimu propadla do sítě.

Necelé tři a půl minuty po začátku druhé periody sáhli Švýcaři k překvapivé změně, Joela Messerliho totiž mezi třemi tyčemi nahradil Gianluca Zaetta, jenž přitom proti Čechům hned šestkrát inkasoval. Jeho úloha se ovšem omezila jen na něco přes pět minut, Zaetta se totiž poměrně rychle vrátil mezi tři tyče. Podceňovaní hráči ze země Helvétského kříže své soupeře chvílemi nepouštěli ke kotouči, nicméně nebylo to nic platné, šancí totiž bylo na obou stranách jako šafránu. Jednu ale diváci v Břeclavi přeci jen viděli - a hned z toho byl gól! Sven Leuenberger ujel po pravé straně kluziště a z vrcholu kruhu překonal Primeaua nechytatelnou ranou pod břevno. Když už se hráči Spojených států nadechovali k tlaku, srazilo je zbytečné vyloučení Kastelice a Švýcaři už si nadějný stav 3:2 pohlídali až do závěru druhé třetiny. Až do sirény ale ne, dvě minuty před koncem prostřední dvacetiminutovky totiž našel recept na jinak velmi pozorného Messerliho Mick Messner - 3:3!

Ve třetí třetině se Švýcaři zatáhli do obrany a to se jim mohlo vymstít - Tommy Miller vypálil od modré a jeho projektil orazítkoval tyč! O pět minut později se Chmelevski pokusil překonat Messerliho střelou z levého kruhu, strážce švýcarské svatyně ale předvedl parádní zákrok. Remízový stav ale dlouho nevydržel, v 53. minutě se na brankovišti zorientoval právě Sascha Chmelevski a baseballovým stylem dorazil Pastujovův pokus do sítě. V samotném závěru se svěřenci Thierryho Paterliniho pokusili o hru bez brankáře, k žádným šancím se však už nedostali.

Thierry Paterlini, trenér Švýcarska: Bylo to velmi vyrovnané utkání. Vedli jsme 2:0 a 3:2, přesto jsme nakonec prohráli. Je to pro nás těžká porážka, tvrdě jsme bojovali. Byl to dobrý zápas se špatným koncem pro nás. Je těžké porovnat, jestli jsme dnes hráli lépe než včera. Včera jsme hráli několik oslabení v první třetině a dostali branky. Dnes se nám podařilo v první třetině dostat do vedení 2:0.

Clark Donatelli, trenér USA: Dnes jsme dokázali zvítězit, náš potenciál je ale ještě výš. V kabině máme několik opravdu výborných lídrů, na které je spolehnutí a nenechají se ničím rozhodit. Zítra nás čeká velmi silný český tým. Kluci jsou unavení, přesto našli cestu k vítězství. Teď si musíme pořádně odpočinout a připravit se na zítřejší duel.