Prvý zápas tohto ročníka vyhrali mladíci Švédska

08.08.2016 | Veronika Pancuráková

Úvodný bratislavský duel priniesol prítomným divákom i skautom veľké nasadenie, bojovnosť a štyri presné zásahy. Až o tri z nich sa postarali húževnatí Švédi, ktorí sa tak na úvod turnaja tešili z triumfu 3:1 i z priebežnej líderskej pozície v tabuľke svojej skupiny.

Zápas č. 1  •  po 8.8.2016  •  14:00  •  Online přenos utkání  •  Videozáznam  •  zápis SZLH
Švédsko
3:1
( 1:0, 1:0, 1:1)
Rusko
Švédsko: Eriksson (Söderblom) – Liliegren, Björkman, Walfridsson, Brännström (A), Dahlin, Hedberg, Wennlund, Bemström – Elvenes, Lundeström, Hugg (C) – Zetterlund, Miketinac, Wernblom – Johansson, Tjernström, Sylvergård – Ringsby, Bemström, Aterius
Rusko: Rajko (Melnikov) – Samorukov, Ljachov, Galeňuk, Rubinčik (A), Alexejev (A), Kalabuškin, Demin, Baranov – Svečnikov, Lipanov, Čechovič – Kostin (C), Bicadze, Alexejev – Toropčenko, Anochovskij, Muranov – Šaškov, Marušev, Lobanov
Branky a asistence: 14. Zetterlund (Miketinac), 33. Sylvegard (Dahlin), 48. Hugg (Elvenes) – 45. Anchovskij (Rubinčik)
Střely: 28:35 (5:12, 13:9, 10:14).
Vyloučení: 3:3. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Goga, Kubuš – Výleta, Tvrdoň. Diváků: 512.

Stretnutie sa začalo nebezpečným pokusom na ruskej strane, o ktorý sa už po necelých dvoch minútach postaral Alexejev, ale Eriksson puk po strele spoza pravého kruhu udržal vo svojej moci. Následne aktivitu prevzali švédski hráči, ktorí boli častejšie pri puku i v útoku. V siedmej minúte sa dostali aj do skvelej gólovej príležitosti, keď Wernblom popred bránku prihral Miketinacovi, ale ten zaváhal a bez prípravy trafil iba gólmana Rajka. V polovici tretiny prišlo prvé vylúčenie duelu na ruskej strane, ale reprezentanti zbornej sa ubránili bez akéhokoľvek väčšieho zaváhania. To už však Švédi postupne zvyšovali svoje tempo a Rajka zasypali viacerými streleckými pokusmi. V sieti napokon skončila strela po skvelej práci Miketinaca, ktorý sa preštrikoval pomedzi dvoch obrancov a pred opustenú časť bránky naserviroval prihrávku Zetterlundovi, ktorý nemohol zaváhať. Rusko chcelo ešte do prestávky odpovedať, ale naopak, muselo sa aj naďalej brániť. V 18. minúte mohol druhý gól troch koruniek pridať Hugg, ktorý pálil úplne osamotený od ľavej žrde, no trafil iba brankára Rajku.

Po zmene strán si Rusi ihneď vybojovali presilovku a neboli ďaleko od toho, aby ju využili. V prečíslení dvoch proti jednému Svečnikov posielal puk Čechovičovi, ale ten trafil iba betón gólmana. Švédski hokejisti v úvode druhej tretiny prepadli v defenzíve ešte raz, keď sa Bicadze poľahky dostal až k ľavej žrdi, no nedokázal to využiť a Eriksson si pripísal ďalší dôležitý zákrok. V polovici tretiny prišlo vylúčenie na ruskej strane a Švédi zvýšili svoje tempo v ofenzíve. Počas presilovky sa skvelou individuálnou prácou prezentoval Sylvergård, ktorý sa s pukom vysunul do pravej strany a prudkou ranou zaskočil gólmana Rajka, čím zvýšil už na 2:0 v prospech Švédov. Necelé tri minúty pred koncom druhej periódy sa Rusi bránili opäť, no tentokrát im to takmer prinieslo zníženie. Bicadze odviedol skvelú prácu pri prechode okolo mantinelu, následne ešte puk prenechal spoluhráčovi a ten zakončoval, no vždy iba do betónov Erikssona.

V úvode záverečnej dvadsaťminútovky mali švédski hráči sľubný dvojgólový náskok a všetko nasvedčovalo tomu, že bez väčších problémov dokráčajú k zisku troch bodov. Po niekoľkých sekundách mohol ich náskok navýšiť Lundeström, ale jeho strela spomedzi kruhov skončila iba na ruskom gólmanovi. Za nevyužitú šancu pykali hráči v modrých dresoch vylúčením, ktoré síce prežili bez inkasovania, ale sekundu po jeho konci puk predsa len skončil v ich sieti, pretože ho tam dostal Anochovskij. Jednogólová strata vliala do Rusov nové nádeje, ale tie napokon netrvali dlho, pretože o necelé tri minúty neskôr sa strelou z vonkajšej hranice pravého kruhu presadil Hugg. Rusi sa do záverečnej sirény k veľkému množstvu streleckých príležitostí už nedostali a brankára sa im podarilo odvolať až 17 sekúnd pred koncom, takže k žiadnej úprave skóre už napokon neprišlo.

Torgny Bendelin (hlavný tréner Švédska): „Som veľmi rád za výsledok duelu a dve tretiny. V poslednej časti druhej periódy sme nehrali veľmi dobre a Rusov sme pustili do dobrých šancí na skórovanie. Za víťazstvo musíme poďakovať nášmu gólmanovi, pretože on nám vyhral zápas.“

Sergej Golubovič (hlavný tréner Ruska): „Hlavný dôvod, prečo sme prehrali je, že sme nedokázali využiť svoje šance. Švédsky gólman bol bez debaty výborný. Teraz nás čaká Kanada, ktorá v posledných rokoch berie iba zlato, ale pokúsime sa ju poraziť.“