Švédové smetli Švýcary a slaví postup do semifinále

13.08.2014 | Vojtěch Jurák

Přímý souboj o postup nabídl možná trochu nečekaně jasný scénář. Švédští hokejisté položili základ svého triumfu už v první třetině, v níž nasázeli svému soupeři čtyři branky. Také v dalším pokračování zápasu drželi hru ve svých rukou, přidali další tři trefy a nakonec vyhráli jasně 7:2. Na smutné Švýcary čeká jen souboj o 5. místo, naopak Švédsko vyzve v semifinále Českou republiku.

Zápas č. 3  •  st 13.8.2014  •  14:00  •  Online přenos utkání  •  zápis SZLH
Švédsko
7:2
( 4:1, 3:1, 0:0)
Švýcarsko
Švédsko: Werner (Sandström) – Kylington, Larsson, Younan, L. Carlsson, Emanuelsson, G. Carlsson, Alftberg, Léman – Grundström, Ek Eriksson, Ahl – Lööke, Ölund, Dahlén – Davidsson, Asplund, Magnusson – Kalte, Erixon, Dahlström.
Švýcarsko: Van Pottelberghe (21. Guggisberg) – Burren, Karrer, Pinana, Moor, Weber, Frick, Auriemma, Fischer – Riat, Diem, Holdener – Impose, Marchon, Roberts – Haberstich, Thürkauf, Schmid – Miranda, Hollenstein, Lanz.
Branky a asistence: 2. Dahlén (Lööke, L. Carlsson), 10. Davidsson (Magnusson, Grundström), 11. Erixon (Kalte, Younan), 13. Dahlén (Lööke), 24. Kalte (Emanuelsson, Dahlström), 28. Ek Eriksson (Grundström, Ahl), 35. L. Carlsson (Kalte, Léman) – 5. Hollenstein (Frick), 26. Riat (Holdener, Haberstich)
Střely: 42:19 (21:5, 10:8, 11:6).
Vyloučení: 4:4, navíc Erixon (SWE) 10 min OT. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Jonák, Lokšík – Tvrdoň, Stanzel. Diváků: 285.

Roger Karrer Matúš Stanzel Auguste Impose, Philip Alftberg Lee Roberts, Jacob Larsson Lucas Carlsson, Fabian Haberstich

Kdo očekával taktickou bitvu založenou na defenzivní hře, musel být asi hodně překvapený. Zejména Švédové vtrhli do zápasu jako uragán a už po minutě hry se radovali z úvodní branky. Jonathan Dahlén dostal přesnou přihrávku za obranu a zakončil přesně k tyči. O chvíli později mohli zvýšit svůj náskok v přesilovce, ale Švýcaři se ubránili a naopak sami skórovali. Fabio Hollenstein si sjel před brankáře a tečoval nahozený puk do sítě.

Nerozhodný stav vydržel jen pět minut. Poté prokázal Philip Magnusson výborné čtení hry a přihrávkou, která měla oči, našel Jonathana Davidssona. Švédský útočník uklidil vkleče puk do sítě a poslal svůj tým do vedení. O necelou minutu později využil Oliver Erixon zaváhání švýcarské obrany a přesnou střelou k tyči zvýšil stav. Divokou tříminutovou pasáž hry uzavřel svým druhým gólem Jonathan Dahlén a určil stav 4:1 pro žluté barvy.

V prostřední části pokračoval švédský tlak. Netrvalo dlouho a Anton Kalte protlačil puk do sítě popáté. To už stál ve švýcarské brance Tim Guggisberg. Poslední jiskru naděje vykřesal pro Švýcary v přesilovce Damien Riat, který zakončil rychlou kombinaci své pětice, Švédové ovšem nepřipustili žádné drama a dál určovali tempo hry.

Šestou branku reprezentace Tre Kronor vstřelil Joel Ek Eriksson, přičemž k radosti mu pomohl zejména jeho důraz v brankovišti. Dalším nájezdům soupeře Švýcaři odolávali, přesto však do přestávky ještě jednou inkasovali. Lucas Carlsson si najel do prostoru mezi kruhy, kde převzal přihrávku, a střelou na lapačku propálil brankáře Guggisberga. Švýcaři hrozili jen sporadicky, nejblíže gólu byl Auguste Impose, ten však trefil jen tyčku.

Ve třetí třetině tempo hry opadlo. O výsledku bylo již rozhodnuto a Švýcaři marně hledali síly na zvrat. Švédové hráli chytře a drželi puk dál od své branky. Přesto ale brankář Werner svůj tým několikrát podržel. Další branka již nepadla, a zápas tedy skončil 7:2. Švédové zcela po právu slaví postup do semifinálových bojů, dalším soupeřem jim budou čeští reprezentanti. Naopak Švýcaři končí v základní skupině na 3. místě a čeká jen pouze zápas o celkové 5. místo na turnaji.

Jim Brithen (Švédsko): Způsob, jakým jsme se po včerejšku vrátili k naší hře, bylo to nejlepší na dnešním zápase. Drželi jsme plánu, což bylo velmi podstatné. Ve druhé třetině jsme v tom pokračovali a ve třetí části jsme už jen chtěli dovést utkání do zdárného konce. Hráči budou mít po zbytek dnešního dne příležitost k odpočinku a zítra se začneme připravovat na pátek. Slyšel jsem, že Češi hráli dosud výborně, což je pro nás dobře. Čím lepší jsou naši soupeři, tím více se můžeme zlepšovat i my.

Manuele Celio (Švýcarsko): Myslím, že Švédové mají lepší tým než my. Proti takovým musíme hrát defenzivně, držet nízký stav a čekat na jejich chyby. To jsme však nedělali, góly na 2:1 a 3:1 jsme jim darovali. Mají dostatečně dobré mužstvo a nepotřebují naši pomoc. Musíme se z toho poučit pro příští zápas, ale také pro světový šampionát, na který se chystáme.