Spojené státy si poradily se Slovenskem a postupují do semifinále

07.08.2013 | Tomáš Lysý

Po výhře Ruska nad Finskem Američané věděli, že k postupu musí v zápase se Slováky jakkoliv vyhrát. Základní kámen ke svému postupu položili již v první třetině, kdy dali domácím hokejistům dokonalou lekci z produktivity a prosadili se čtyřikrát. Slovensko se ve trefilo hned zkraje druhé třetiny po trestném střílení Haščiče a následném gólu Jaroše, ale poslední slovo zápasu měla opět Amerika zásluhou Connora. Spojené státy si ve třetí třetině pohlídaly vítězství spolu s Ruskem postupují do semifinále.

Zápas č. 11  •  st 7.8.2013  •  17:30  •  Online přenos utkání  •  zápis SZLH
Slovensko
2:5
( 0:4, 2:1, 0:0)
USA
Slovensko: Pajpach (21. Škorvánek) – Maier, Romančík, Koch, Jaroš, Bilík, Ivanič, Moravčík, Bajanik – Paločko, Halama, Holešínský – Haščič, Sukeľ, Milý – Krasničan, Kratochvíla, Kundrát – Petráš, Adamčík, Novák
USA: Weyrick – Wolff, Carlo, Mantha, Haydon, Nardella, Dougherty, Rosburt, Phelps – Bittner, Schmaltz, Poganski – Connor, Snively, Wahlin – Malmquist, Wagner, Dudek – Milan, Turgeon, Iverson
Branky a asistence: 23. Haščič (TS), 23. Jaroš (Maier, Haščič) – 13. Bittner (Schmaltz), 17. Schmaltz, 19. Iverson (Turgeon), 20. Schmaltz (Bittner, Poganski), 27. Connor (Snively)
Střely: 17:38 (2:13, 8:13, 7:12).
Vyloučení: 5:9, navíc Mantha (USA) 5 min. + do konce utkání. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Baluška, Müllner – Šefčík, Výleta.

SVK - USA Weyrick SVK - USA Pajpach, Maier, Bittner SVK - USA Paločko, Iverson SVK - USA Schmaltz, Pajpach SVK - USA after goal

Slovensko vstoupilo do zápasu aktivněji a hned po půlminutě hry hrálo početní převahu. Tu však nevyužilo, stejně jako další přesilovou hru po vyloučení druhého hráče soupeře. První vážnější šanci měl zkraje páté minuty Kratochvíla, vhodný čas ke střele ale promeškal. Další šanci měli Slováci dokonce v oslabení, jenže Halama na přihrávku Holešínského nedosáhl. Za čtyři minuty déle tak udeřilo na druhé straně. Nick Schmaltz se ve středním pásmu ujal puku, mezi kruhy ho předal Paulu Bittnerovi a ten jeho nabídku využil dokonale - 0:1. Při hře čtyři na čtyři se o tři a půl minuty později prosadil Nick Schmaltz, který uplatnil svůj důraz na brankovišti - 0:2. Na přelomu devatenácté a dvacáté minuty vstřelili hráči USA během dvanácti vteřin další dvě branky. Nejprve zakončil rychlý výpad do rozhozené obrany domácích hráčů Keegan Iverson – 0:3, a následně po vyhraném vzahování přidal druhý gól v zápase po přihrávce Bittnera Nick Schmaltz – 0:4.

Před začátkem druhé části vystřídal Pajpacha v brance Slovenska Škorvánek. USA dostalo možnost přesilovky, jenže v oslabení se dostal do protiútoku Kundrát. Ten byl při střele zahákován Manthou, takže nemohlo následovat nic jiného než trestné střílení a Američan dostal trest na pět minut + do konce zápasu. Mnohem hůře však dopadl Kundrát, jenž po faulu spadl, zastavil se až o mantinel a z ledu byl odvezen na nosítkách. Exekuce trestného střílení se ujal Adam Haščič. Ten doslova vyškolil gólmana Weyricka, když mu naznačil kličku do prava, kam si také tělem najel, jenže puk si posunul nalevo a lehkým klepnutím ho posunul za brankovou čáru - 1:4. Následující gól Slováků se velmi podobal čtvrtému zásahu Američanů. Haščič vyhrál buly, posunul puk na Jaroše, který přihrál před branku Christiánu Jarošovi – 2:4. Slovensko naložilo se zbytkem pětiminutové přesilovky špatně, více ze hry měli hokejisté USA a síly na ledě se brzy srovnali. Spojené státy udeřily ve hře 4 na 4 i podruhé, když si Kyle Connor vybruslil z levé strany mezi kruhy a pohlednou střelou vymetl všechny pavučinky v pravém horním rohu Škovránkovy klece - 2:5. Tempo hry poté trošku upadlo, o zajímavé momenty a šance byla poměrně nouze.

Závěrečnou část byl k vidění spíše hokej plný soubojů než pohledných kombinačních akcí. Američané si hlídali svoji výhru a tím i první místo ve skupině. V pětačtyřicáté minutě předvedl po výborné střele Halamy akrobatický rozklek Weyrick a nechal vyniknout svoji lapačku. O chvíli později Slovákům zatrnulo podruhé. Po zásahu jednoho z amerických hráčů se ve středním pásmu skácel k ledu Dominik Novák a dlouho trvalo, než byl vůbec schopen za pomoci svých spoluhráčů vstát. V závěru měli tři dobré šance slovenští hokejisté, jenže v pořadí Jaroš druhý přesný zásah v zápase nepřidal, bombu Romančíka od modré zastavil Weyrick a hezký průnik Kocha skončil na levém betoně gólmana USA. Po výhře 5:2 tak Spojené státy postupují do semifinále, Slováky naopak čeká páteční zápas o sedmé místo.

Antón Bartánus (Slovensko): V prvej prestávke som musel v kabíne zvýšiť hlas. Nebyť totiž trojminútového výpadku v závere úvodnej tretiny, keď sme inkasovali tri góly po troch hrubých individuálnych chybách a dostali nás „do kolien“, by som chlapcom ani nič nevyčítal. Mrzí ma to a mrzí to aj chlapcov. Veľa síl sme strácali v obrane a tým pádom nám už nezostávali na útok. Po dni voľna nás čaká na turnaji ešte jeden zápas, ktorý chceme vyhrať.

Bob Corkum (USA): Úkol je splněn. Jsme nyní dvě výhry od našeho cíle a toto vítězství je prostě další krok. Myslím si, že náš tým hrál dnes velmi dobře. Slováci hráli silně, o čemž svědčí krátké memento v podobě jejich trestného střílení a následného gólu. Po dvou inkasovaných gólech jsme ale opět hráli to, co jsme chtěli. Samozřejmě jedním z našich cílů bylo vstřelit pět gólů. Nyní musím počkat, kdo bude náš další soupeř a připravit se na něj. Těšíme se na semifinále.