Fíni nad sily Slovákov, zvíťazili rozdielom triedy 5:1

06.08.2013 | Dominika Handzušová

Druhý turnajový súper Slovákov bol po celý zápas rýchlejší v korčuľovaní aj v myslení, technicky zdatnejší a kreatívnejší. Fíni sú tak po dvoch výhrach zaslúžene na čele tabuľky piešťanskej skupiny.

Zápas č. 7  •  út 6.8.2013  •  17:30  •  Online přenos utkání  •  zápis SZLH
Slovensko
1:5
( 0:1, 0:2, 1:2)
Finsko
Slovensko: Škorvánek – Romančík, Maier, Jaroš, Sloboda, Ivanič, Koch, Moravčík, Bilík – Holešinský, Halama, Paločko – Milý, Kratochvíla, Haščič – Kundrát, Adamčík, Krasničan – Novák, Sukeľ, Petráš
Finsko: Kähkönen – Väinöla, Rouhiainen, Niku, Tervo, Keskitalo, Leppävuori, Parikka, Haapanen – Rantanen, Lämsä, Lammikko – Kiviranta, Honkanen, Jääskeläinen – Aho, Kalapudas, Hopponen – Kauppinen, M. Mäkinen, A. Mäkinen
Branky a asistence: 54. Holešinský (Jaroš) - 1. Jääskeläinen (Niku, Honkanen), 32. Lammikko (Rantanen) v presilovke, 37. Kalapudas (Rouhiainen), 52. Kiviranta (Honkanen), 60. Rantanen (Kalapudas, Keskitalo).
Střely: 16:34 (2:12, 4:11, 10:11).
Vyloučení: 3:4. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: D. Konc, J. Konc - M. Orolin, Kacej. Diváků: 421.

SVK - FIN Keskitalo - Milý SVK - FIN Kalapudas, Bilík SVK - FIN Škorvánek SVK - FIN Honkanen SVK - FIN Adamčík - Kähkönen

Večerný zápas druhého dňa začal rýchlym gólom, keď už po 50 sekundách hry sa z neho radovali Fíni. Joona Jääskeläinen tečoval strelu Samiho Niku. Severania pokračovali v nastolenom tempe, Škorvánek sa mal čo obracať a jeho náprotivok Kähkönen si mohol zatiaľ v bráne lúštiť krížovky. V prvej tretine ho Slováci priamo ohrozili len dva razy. I keď je pravda, že do pásma zavítali viackrát, fínski hráči ich ale vytlačili mimo streleckú pozíciu, alebo strely vyblokovali, v jednom prípade dokonca nákrčníkom.

V druhej tretine už sa Slováci viac dostávali do šancí, najväčšiu spálil v 30. minúte Adamčík, keď sa snažil puk ťahať čepeľou od tela, no Kähkönen mu ho vypichol. Následne na trestnú lavicu putoval prvý hráč a Fíni svoju presilovku využili - Juho Lammikko z pravého kruhu zatočil strelu k vzdialenejšej žrdi, od ktorej sa puk stočil do siete. Vzápätí sa vylučovalo aj na druhej strane po filmovaní, Slováci sa dostávali do šancí aj po skončení presilovej hry. V 36. minúte sa hra vrátila pred Škorvánka a v 37. už musel znova loviť puk spoza chrbta. Ujala sa strela ťahom Jere Rouhiainena od modrej čiary, ktorú šikovne tečoval Antti Kalapudas.

Na začiatku tretej tretiny sa Fíni nikam neponáhľali, Slováci teda prevzali iniciatívu. Obrovskú šancu spálil v 45. minúte počas presilovky Juraj Milý, keď si ešte vyšperkoval streleckú akciu tým, že si brankára chcel natiahnuť a zakončiť pod jeho betón, ale Kähkönen si dal pozor. Neskôr Adamčík príliš dvihol puk a lízol hornú žrď brány. V 52. minúte už to bolo rozdielom štyroch gólov, Joel Kiviranta prekonal Škorvánka strelou zápästím. Dopriate bolo napokon aj Slovákom, strela Adriána Holešinského prepadla za Kähkönena. 49 sekúnd pred koncom ešte kombináciu na jeden dotyk zakončil spomedzi kruhov strelou medzi betóny Mikko Rantanen.

Anton Bartánus: Fíni boli rýchlejší v kombináciách a technicky zručnejší. Naši hráči sa v tomto smere trápili, čo bolo badať. Podľa môjho názoru sme mohli dať viac gólov, nemuselo to skončiť 5:1, ale pokojne aj 5:3, ale veľa urobila únava. Bolo vidieť, že naši hráči už na rýchlych korčuliarov nevládzu. Brankára by som z výsledku určite nevinili, podal dobr výkon, pri dvoch góloch mal zakrytý výhľad a nemohol nič robiť.

Rauli Urama: Pred poslednou tretinou sme si povedali, že by sme nemali zbytočne príliš korčuľovať, pretože sme mali dobrý náskok. Zajtra hráme už o štrnástej hodine, takže sme potrebovali ušetriť energiu. Dnes musím špeciálne vyzdvihnúť našu „Mäkinen formáciu“. Keď boli na ľade, dodávali nám veľa energie, sú to tvrdí pracanti. Samozrejme, dobrý výkon podal aj gólman.