Slováci v súboji o siedme miesto prehrali, predposlední končia Švajčiari

14.08.2015 | Veronika Pancuráková

Zverenci trénera Bartánusa nedokázali zvíťaziť ani vo svojom štvrtom dueli na tohtoročnom Ivan Hlinka Memorial Cupe, aj keď ešte 27 sekúnd pred koncom riadnej hracej doby vyhrávali rozdielom jediného gólu. O víťazovi sa napokon rozhodlo až v samostatnom zápase.

Zápas č. 14  •  pá 14.8.2015  •  14:00  •  Videozáznam
Slovensko
5:6sn
( 1:2, 3:1, 1:2 - 0:1)
Švýcarsko
Slovensko: Durný (Kožiak) – Bodák (A), Zeleňák, Krempaský (A), Kmec, Rajnoha, JUriga, Rudy, Fereta – Studenič, Solenský (C), Václav – Galbavý, Roman, Buček – Ružička, Čacho, Lacka – Vybiral, Martančík, Tamáš
Švýcarsko: Ritz (41. Wüthrich) – Öjdemark, Stadler (C), Steinmann (A), Gerber, Riva, Brantschen, Andersson, Le Coultre – Volejnicek, Hischier (A), Miranda – Oehen, Roberts, Geisser – Eggenberger, Suter, Weder – Zwissler, Heim, Lerch
Branky a asistence: 16. Ružička (Čacho, Lacka), 21. Buček, 24. Zeleňák (Studenič, Solenský), 36. Lacka (Bodák, Ružička), 48. Solenský (Bodák) – 5. Hischier, 18. Suter (Roberts, RIva), 29. Miranda (Hischier), 48. Miranda (Hischier, Stadler), 60. Heim (Weder, ROberts), rozh. náj. Roberts
Střely: 28:25 (6:10, 15:2, 5:10 - 0:1).
Vyloučení: 4:5. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1.
Rozhodčí: Novák, Müllner – Tvrdoň, Kacej. Diváků: 328.

Švajčiari začali vo svojom poslednom zápase turnaja aktívne a ihneď po minúte hry sa dostali do vyloženej príležitosti. V nej bol Roberts, ale v rýchlosti mu puk odskočil a za ležiaceho gólmana zakončovať nemohol. Následne hrali účastníci břeclavskej základnej skupiny v oslabení, ale to im vôbec neprekážalo a dokonca sa v ňom ujali vedenia po skvelej práci Hischiera. Slovensko sa na inkasovaný presný zásah pokúsilo odpovedať, ale gólman Ritz držal čisté konto. Naopak, Švajčiari mohli neskôr vyhrávať aj o dva góly, ale Suterova strela skončila iba tesne nad hornou žrďou. Ešte pred prestávkou sa zverencom trénera Bartánusa podarilo vyrovnať, keď z pravej strany napálil puk do siete Ružička, ale napokon sa do šatní aj tak nešlo za vyrovnaného stavu. Švajčiari v presilovke vybojovali ešte jeden gól, o ktorý sa po krížnej prihrávke postaral Suter.

Stredná tretina patrila domácim hokejistom. Slovensko ovládlo dianie na ľadovej ploche a súpera pustilo iba k dvom streleckým pokusom, ale Švajčiari jeden z nich dokázali využiť na presný zásah. Slovensko sa v druhej dvadsaťminútovke presadilo celkovo trikrát a zdalo sa, že za stavu 4:3 budú domáci reprezentanti smerovať k prvej výhre na turnaji, ale o opaku rozhodla záverečná časť hry.

V úvode poslednej tretiny Slováci svoj náskok zvýšili zásluhou Solenského strely po ľade na rozdiel dvoch presných zásahov, ale ani to im napokon nestačilo, pretože ich súper sa späť do hry dostal už o 23 sekúnd neskôr zásluhou Mirandovho úspešného pokusu. V zvyšnej časti zápasu sa už zdalo, že Slováci si tesné vedenie udržia, ale opak bol pravdou. Švajčiarsky kouč siahol po hre bez brankára už viac ako tri minúty pred sirénou, čo mu napokon prinieslo úspech a 27 sekúnd pred koncom riadnej hracej doby sa presadil Heim. V závere tretiny ešte prišlo vylúčenie na strane Slovenska, ktorého významná časť sa presunula do predĺženia.

V úvode predĺženia sa Slováci bránili v trojici, ale situáciu zvládli a neinkasovali. Päťminútová porcia hry navyše presný zásah nepriniesla a o víťazovi zápasu tak museli rozhodnúť až samostatné nájazdy. V nich sa zo švajčiarskej strany dvakrát presadil Roberts a raz Miranda, zo Slovákov skórovali iba Buček a Solenský.

Anton Bartánus, tréner Slovenska: "Aj napriek prehre budem pozitívny. Dnes sme z môjho pohľadu hrali slušný hokej s peknými kombináciami, ale nezvládli sme záver. Myslím si, že sme mali udržať náskok 5:3. Boli tam chyby, ale mne osobne sa zápas páčil. Pokiaľ hrajú títo mladí hráči v zahraničí, nie sú vystavení takému tlaku ako v domácom prostredí, kde veľmi chceli vyhrať, ale z tohto obrovského chcenia potom pramenil útlm a chyby."

Thierry Paterlini, tréner Švajčiarska: "Som hrdý na charaktere mojich hráčov, pretože sa nevzdali za stavu 5:3, dokázali vyrovnať a napokon aj vyhrať v samostatných nájazdoch. Som nespokojný iba s druhou tretinou. Je ťažko pochopiteľné, že sme v nej na strely prehrali 2:15. Myslím si, že to bola dobrá skúsenosť pre všetkých hráčov a siedme miesto na tomto turnaji je dobré."