Zápas o bronz rozhodlo až predĺženie, šťastnejší Američania

16.08.2014 | Lukáš Pancurák, Dominika Handzušová

V zápase ako na hojdačke to spočiatku vyzeralo na výhru Švédov, no stav 0:2 Američania zvrátili na 4:2, aby v tretej tretine Tri korunky znova vyrovnali. Napokon muselo prísť až k predĺženiu, v ktorom rozhodol Yan o bronze pre USA.

Zápas č. 5  •  so 16.8.2014  •  15:00  •  Online přenos utkání  •  zápis SZLH
USA
5:4pp
( 3:2, 0:0, 1:2 - 1:0)
Švédsko
USA: Jurusik (Sarthou) – Wilkie, Dello, Blaisdell, Cecconi, Olson, Gabriele, Young – Yan, Novak, Boeser – Jackson, Terry, Smith – Bachman, Moore, Swaney – Foley, Filipe, Laczynski
Švédsko: Werner (Sandström) – Larsson, Kylington, L. Carlsson, Younan, G. Carlsson, Alftberg, Léman, Emanuelsson – Ahl, Ek Eriksson, Grundström – Dahlén, Ölund, Lööke – Magnusson, Asplund, Davidsson – Dahlström, Kalte, Erixon
Branky a asistence: 11. Novak, 15. Foley (Laczynski, Filipe), 17. Terry (Jackson, Wilkie), 44. Bachman, 65. Yan (Wilkie, Dello) – 4. Erixon (Kylington, Dahlström), 11. Dahlén (Lööke), 51. Ölund (Younan), 59. Asplund (Eriksson, Davidsson).
Střely: 33:46 (11:12, 13:12, 7:21 - 2:1).
Vyloučení: 6:3. Využití: 1:2. V oslabení: 1:0.
Rozhodčí: Müllner, Baluška - P. Šefčík, Junek. Diváků: 295.

Thomas Novak a Filip Ahl gól Olivera Erixona Oliver Erixon a Oliver Kylington Ölund a Blaisdell Thomas Novak

Zápas sa začal vo vysokom tempe, keď už po 14 sekundách hry vystrašil striedačku Švédska svojou strelou švihom Boeser. Pravý betón Wernera bol však na mieste a pokus kapitána USA bez problémov vyrazil. V celkom inej situácii sa Švédi ocitli na konci štvrtej minúty, kedy sa dostali do prečíslenia 3 proti 2. Kylington sa na strelu neulakomil, prihral ešte Erixonovi, ktorý si počkal na ten správny moment a strelou švihom prekonal bezmocného Jurusika. Američania sa neskôr dopustili zbytočného faulu a museli sa brániť. Už po 30 sekundách početnej výhody sa však do puku oprel Dahlén, ktorý zvýšil už na 2:0. Ani to však neodradilo hráčov v bielych dresoch od chuti bojovať, čo sa neskôr ukázalo ako správne. V druhej časti prvej tretiny sa totiž presadil Novak, ktorý využil prečíslenie svojho tímu. To však nebolo posledné slovo Američanov, pretože po neprehľadnej situácii sa zmocnil puku Foley a v 17. minúte už hráči USA dokonca viedli. Postaral sa o to Terry. Skóre sa už do prestávky nemenilo a do šatní sa tak šlo za stavu 3:2 v prospech Ameriky.

Druhá tretina patrila herne Švédom, Jurusik od úvodných minút za pomoci svojich spoluhráčov odolával. Od 25. minúty hrali Švédi dokonca v presile, Dahlénov teč zblízka sa neujal. Neskôr namieril tesne mimo Asplund a dvakrát zlyhal Magnusson. Američania sa v prvých desiatich minútach druhej tretiny v pásme nedokázali cez brániacich Švédov presadiť, ale vynahradili si to neskôr pri dvoch po sebe nasledujúcich presilovkách. Werner sa ale výborne presúval spolu s pukom a stačil čeliť všetkým hrozbám. Napokon sme v druhej tretine gól nevideli.

Tretiu tretinu mali pre zmenu presilovky Švédi, no hneď pri prvej sami inkasovali. Po nevydarenej strele na bránu sa puku chopil Bachman a zastavila ho až sieť na opačnej strane. Jurusik následne vyrazil množstvo švédskych snáh a dlho držal sebavedome svojich nad vodou. Švédi sa však nevzdávali a v 51. minúte predsa len využili presilovku. Po kolotoči už sa Jurusik nestačil presunúť na strelu na protipohyb a zo zníženia sa tešil Ölund. Američanom potom patrila hra, Werner sa mal čo obracať, no strely šli poväčšine mimo jeho bránu. Minútu a pol pred koncom sa Švédi po skutočne dlhom čase dostali opäť k strele, Jurusik ju len vyrazil a Asplund už nemal problém puk dopraviť do odkrytého priestoru a vyrovnať tak na 4:4.

V predĺžení každý chvíľku ťahal pílku. V úvode to boli Švédi, no nedarilo sa im presadiť sa. V druhej polovici sa v pásme usadili Američania a po niekoľkých strelách mimo, či dokonca do žrde, sa podarilo Yanovi zadovkou poslať puk medzi Wernerove betóny.