ČLÁNEK

Vstřelit tři góly je dobré, ale je to jen úvodní zápas, ví dobře finský gólman Kaapo Kähkönen

05.08.2013 | Tomáš Lysý

Jedním z hrdinů úvodního zápasu piešťanské skupiny Ivan Hlinka Memorial Cupu mezi Finy a Američany byl bezesporu gólman Kaapo Kähkönen. Gólman země tisíců jezer zlikvidoval několik nebezpečných situací hráčů USA. Párkrát při něm sice stálo štěstí, ale to už k dobrému gólmanovi patří. I přes svůj výborný výkon lituje ztraceného vedení tři minuty před koncem. „Nechali jsme se hloupě vyloučit, to se nám na turnaji více nesmí stávat,“ uvědomuje si gólman hájící barvy Blues Espoo.

První přesilová hra zápasu nemusí být nutně výhodou. Své o tom vědí po prvním zápase na turnaji finští hráči. Šest vteřin po úspěšném ubránění oslabení se dostali Američané do přečíslení a bez problémů jej zakončili. „My jsme špatně vystřídali, oni ujeli do přečíslení dva na jednoho a vstřelili branku,“ popisuje situaci předcházející prvnímu gólu strážce finské svatyně Kaapo Kähkönen. „Nepamatuji si přesně, ale byla to velká chyba, která předcházela konci naší přesilové hry,“ říká Miro Mäkinen, úspěšný střelec zápasu.

Finský útočník totiž dvanáct minut před koncem vstřelil druhý gól. Dlouho se zdálo, že bude vítězný. „Koncentroval jsem se na náš útok a po vyražené střele svého spoluhráče jsem vzal odpovědnost na sebe. Vystřelil jsem a byl z toho gól,“ vzpomíná na svoji první trefu na turnaji. „Byl to pro nás dobrý zápas. Sice jsme začali pomalu, ale pak jsme se dostali do zápasu,“ doplňuje.

Vedení ale hráči se znakem finského lva na dresu neudrželi. Na konci zápasu hokejisté USA po poměrně velkém tlaku srovnali. „Přestali jsme trošku hrát a USA na to samozřejmě odpovědělo brankou,“ má jasno Mäkinen, který hraje v jednom útoku společně se svým dvojčetem. Gólman Suomi Kaapo Kähkönen ho doplňuje. „Nechali jsme se hloupě vyloučit a to se nám v turnaji nesmí více stávat. Američané mají silné střelce a přesilovou hru využili.“

I přes ztracené vedení tři minuty před koncem se však nakonec radovali Fini. Dvojnásobnou přesilovku po obdrženém gólu ještě nevyužili, pokračující početní převahu ze začátku prodloužení už ale ano. „ Byl to pro nás povedený zápas. USA jsou dobrým týmem a dnes to potvrdili. My jsme vstřelili tři góly a to je taky dobré. Ale je to jen úvodní zápas,“ zakončuje Kaapo Kähkönen.

STRÁŽCE FINSKÉHO BRANKOVIŠTĚ. Mnoho nepřehledných situací musel hned v prvním zápase proti USA řešit gólman SUOMI Kaapo Kähkönen. Až na dvě výjimky si se všemi poradil, stejně jako na této fotce. Foto: Dominika Handzušová.

Krátké zprávy

Harmonogram turnaje

11.7. - Harmonogram turnaje i s tabulkami si můžete doma vytisknout a postupně doplňovat výsledky.

Přátelská utkání

21.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2019 se ještě 3. srpna uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 USA a Slováci si ve stejný den zahrají v Piešťanech s Kanadou. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Pohled do historie

12.2. - Víte, jaká země vyhrála tento juniorský turnaj naposledy? A kdo má na svém kontě nejvíce zlatých medailí? Nahlédněte do historie, podívat se můžete ZDE.
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Twitter

Hlinka Gretzky Cup cancelled for 2020. The tournament will return to the Czech Republic & Slovakia in 2021. hlinkagretzkycup.cz/eng/clanek.asp…

Facebook

Po konzultacích s příslušnými úřady Kanady a provincie Alberta a po dohodě s partnery rozhodl Hockey Canada o zrušení letošního ročníku Hlinka Gretzky Cupu, který se měl za účasti mužstev České republiky, Finska, Kanady, Ruska, Slovenska, Švédska, Švýcarska a USA uskutečnit ve dnech 3. – 8. srpna 2020 v Edmontonu a Red Deeru.Podrobnosti ?? http://www.hlinkagretzkycup.cz/clanek.asp?id=549

Facebook

Rusové ovládli Hlinka Gretzky Cup 2019! A jednou z vůdčích osobností sborné byl Alexander Pašin, který skóroval na turnaji sedmkrát, z toho hned pětkrát v play-off. Sám ale ví, že bez skvělých spoluhráčů by to nešlo. Jak hodnotí finálový zápas?

Twitter

Quinton Byfield & Cole Perfetti of @HockeyCanada react to the final loss: hlinkagretzkycup.cz/eng/clanek.asp…

Twitter

Photos from the 2019 Hlinka Gretzky Cup Gold Medal Game. #hlinkagretzkycup #hockeycanada #russiahockey

Facebook

Foto: Karel Švec