V poslední generálce před turnajem přehrála Kanada českou reprezentaci 7:5

09.08.2014 | Dominik Jakubec

V posledním přípravném zápase před samotným Memoriálem Ivana Hlinky změřily své síly výběry České republiky a Kanady. Z duelu nakonec vzešly jako vítězové favorizovaní Kanaďané, průběh utkání však rozhodně jasný nebyl. Češi dokonce třikrát vedli o dvě branky, jejich soupeři ovšem vždy dokázal skóre srovnat a po třech zásazích ve třetí třetině nakonec strhl výhru na svou stranu.

Úvod zápasu vyšel svěřencům kouče Jakuba Petra na výbornou. Už ve třetí minutě se dostali do vedení, když Booth nedokázal zachytit nahození Jakuba Zbořila od modré čáry, o dvě minuty později se pak po přesném zásahu Martina Weinholda dostali čeští mladíci už do dvoubrankového trháku. Gólman Vladař však byl krátce nato také nucen poprvé kapitulovat, když ho překonal nejproduktivnější kanadský hráč Mitchell Marner. Crouse dokonce mohl ještě v první dvacetiminutovce vyrovnat, ztroskotal však na gólmanovi, který ramenem puk na poslední chvíli vytěsnil mimo tři tyče.

Kanaďané sice český tým v některých fázích hry přehrávali, to ale zároveň dávalo Čechům šance k rychlým protiútokům, po jednomž z nich zvyšoval Filip Suchý na 3:1. Ani tento stav ale na světelné tabuli dlouho nesvítil, Lawson Crouse totiž ve své druhé velké šanci v zápase úspěšně vyzrál na Vladaře a snížil. Diváci si museli užívat ofenzivní podívanou, kterou obě mužstva předváděla, ještě před polovinou zápasu totiž další branku přidal Lukáš Jašek.

Po změně brankářů na obou stranách se ale začalo více dařit severoamerickému výběru. Lawson Crouse a Connor Hobbs se slepenými brankami postarali o vyrovnání a pro domácí mohlo být ještě hůře, když sám na druhého gólmana Růžičku najížděl Beauvillier, ten ale nedokázal procedit kotouč skrze Růžičkovu výstroj. Na konci druhé třetiny tak měly obě reprezentace na svých kontech po čtyřech brankách.

Závěrečné dějství už ovšem patřilo Kanaďanům. Po gólech Jansena Harkinse a Jérémyho Roye si brzy vypracovali náskok. Jakub Zbořil ještě svým druhým přesným zásahem a celkem čtvrtým bodem v tomto utkání dokázal dát českému týmu naději na vyrovnání, i když však diváci na břeclavském zimním stadionu hnali Čechy dopředu, o poslední branku utkání se nakonec pět minut před koncem postaral Travis Konecny a uzavřel na konečných 7:5 z pohledu kanadského výběru.

Česká republika – Kanada 5:7 (2:1, 2:3, 1:3)

Branky a nahrávky: 3. Zbořil (Chlapík), 5. Weinhold (Zbořil), 23. Suchý (Dufek), 29. Jašek (Zbořil), 47. Zbořil (Weinhold) – 7. Marner (Strome), 26. Crouse (Merkley), 33. Crouse (Konecny, Spencer), 34. Hobbs (Crouse), 43. Harkins (Vande Sompel), 45. J. Roy (Marner), 55. Konecny (Spencer)

Rozhodčí: Hradil, Šír – Gebauer, Lederer

Česko: Vladař (30. Růžička) – Zbořil, Weinhold, Krenželok, Kalina, Hájek, Doudera, Zajíc, Kaňák – Dymáček, Chlapík, Jašek – Stránský, Kaše, Koblížek – Anděl, Šoustal, Suchý – Gago, Dvořák, Dufek – Duráč.

Kanada: Booth (30. Sawchenko) – J. Roy, Spencer, Brisebois, Meloche, Sompel, Bear, Hobbs – Knott, Strome, Marner – Crouse, N. Roy, Merkley – Harkins, Barzal, Konecny – Soy, Beauvillier, Musil – Stephens.