V piešťanské skupině bojují o postup do semifinále tři týmy, Slovensko je ze hry venku

07.08.2013 | Tomáš Lysý

Po druhém hracím dnu Ivan Hlinka Memorial Cup jsou úvahy o dvou postoupivších týmech přece jenom trošku jasnější. Ve hře o postup do semifinále jsou stále ještě tři týmy - Finsko, USA a Rusko. Druhá porážka na turnaji znamená naopak konečnou pro Slovensko. Již první zápas třetího hracího dne mezi Finskem a Ruskem s určitostí rozhodne o prvním postupujícím. O druhém rozhodne podvečerní zápas Slovenska s Amerikou.

Situace ve skupině B Ivan Hlinka Memorial Cup je stále otevřená. S jistotou lze říci, že postoupit nemůže akorát Slovensko. Po dvou porážkách mu nemůže stačit ani plný bodový zisk v posledním zápase. V něm nastoupí proti týmu USA, ale jejich případný bodový úspěch může hrát rozhodující roli v určení druhého postoupivšího týmu. Pokud však Slováci prohrají po šedesáti minutách i potřetí, je jasné, že do semifinále se podívá Amerika a doplní tak jednoho postupujícího, který vzejde z prvního zápasu třetího hracího dne piešťanské skupiny. V něm nastoupí Rusko proti Finsku. Zatímco Finům k postupu stačí i prohra v prodloužení, Rusko je na tom o poznáni hůře. Pokud se nechce ohlížet na zápas USA proti Slovensku, musí bezpodmínečně vyhrát. A jaké mají jednotlivé týmy možnosti?

Finsko

Hráči Suomi nastoupí v prvním zápase třetího dne v Piešťanech proti Rusku. Po dvou zápasech mají na kontě 5 bodů po výhře v prodloužení nad USA a výhře nad Slováky. Pokud Finové vyhrají nad Ruskem po šedesáti minutách hry či po prodloužení, resp. nájezdech, mají postup v kapse. Stejně tak postoupí, pokud se jim ze zápasu podaří ukořistit bod (prohra v prodloužení či na nájezdy). Jestliže však Finsko Rusku po šedesáti minutách hry podlehne, musí se ohlížet na podvečerní zápas USA se Slovenskem a fandit domácím, aby Američany porazili (ať již za tři body nebo za dva).

USA

Hokejisté Spojených států amerických získali ve dvou zápasech čtyři body. V prvním zápase sice podlehli Finsku v prodloužení, druhý zápas proti Rusku ale vyhráli za plný tříbodový zisk. Američanům stačí k jistotě postupu relativní "maličkost" - porazit ve třetím zápase na turnaji jakýmkoliv způsobem Slováky (ať už za tři body nebo za body dva). V době svého povečerního zápasu již budou vědět, co jim dále stačí k jistotě postupu, protože Rusko, které je v tabulce třetí a na USA ztrácí bod, již bude mít svůj zápas s Finskem odehraný. Nicméně, pokud USA prohraje se Slovenskem v prodloužení, musí doufat, že Rusko v prvním zápase třetího herního dne nezvítězí po šedesáti minutách nad Finy. Poslední statistická hříčka je jakákoliv porážka Ruska (v prodloužení, resp. na nájezdy, či po 60 minutách hry). To si pak v následném zápase se Slováky budou moci hráči USA dovolit i prohrát.

Rusko

Další hokejové velmoci patří po dvou zápasech ve skupině třetí místo se třemi body za výhru proti Slovensku a porážku s USA. Rusko bude mít vše ve svých rukou pouze tehdy, pokud porazí po 60 minutách hry Finsko. Jestliže vyhraje nad Suomi po prodloužení, resp. po nájezdech, musí se ohlížet na následný zápas USA se Slováky a doufat, že Američané vytěží z utkání maximálně jeden bod. Jakákoliv prohra Ruska v zápase s Finskem posílá Sbornou z kola ven.

Slovensko

Po dvou zápasech turnaje má na svém kontě porážku s Finskem a Ruskem, je bez bodů a tudíž i bez šancí na postup do semifinále.