Páteční program Ivan Hlinka Memorial Cup: Boj o finále i o konečné umístění

09.08.2013 | Tomáš Lysý

První turnaj hokejistů do osmnácti let nové sezony vrcholí. Po volném dni jsou na programu bitvy o postup do finále a souboje o konečné umístění. V odpoledních hodinách uvidí diváci v Břeclavi zápas o 5. místo a piešťanská Easton Arena bude hostit utkání o místo sedmé. Navečer se pak na obou zimních stadionech rozhodne, kdo z týmů bude bojovat o zlatou medaili a kdo "jen" o bronz. Napínavý turnaj tak vrcholí!

1. semifinále, Kanada - Rusko, 17:30 – Piešťany

Javorové listy vstoupily do turnaje jako vítr, když v prvním zápase nadělily České republice čtyři góly a sami přitom neinkasovaly. Od té doby jakoby se zámořská hokejová velmoc lehce zasekla. Ve druhém zápase prohrála 3:4. S kým? Paradoxně s týmem, který nakonec skončil ve skupině na posledním místě – Švédskem. Ve třetím utkání porazili Kanaďané až na nájezdy Švýcarsko. Jak se později ukázalo, extra bod navíc zásluhou rozhodujícího nájezdu Spencera Watsona měl pro Kanadu cenu zlata. Pokud by totiž Kanaďané na nájezdy zemi helvétského kříze podlehli, čekal by je boj pouze o páté místo. Otázka také je, co udělá s kanadským týmem přesun do Piešťan. Všechny tři dosavadní zápasy totiž Kanada odehrála v Břeclavi. Pro typické sebevědomí týmu kolébky hokeje by to však neměl být žádný problém. Tak jako tak, po tomto semifinále se uvidí, zda se naplní slova útočníka Brendana Lemieuxe, který se v rozhovoru nechal slyšet, že jeho tým je zde pro to, aby vyhrál zlato.

Rusové zatím prožívají turnaj jak na houpačce. Důkaz? Stačí si rozebrat jejich tři zápasy v Piešťanech. Hned na úvod se ruští hokejisté střetli se Slováky. I když zkraje druhé třetiny prohrávali, dokázali zápas ještě ve stejné třetině otočit. Z pětapadesáti střel Rusů se však skončily za zády slovenského gólmana Pajpacha pouze dva pokusy, takže se Rusko muselo o výsledek „strachovat“ až do konce zápasu. Ve druhém zápase se Sborná utkala s USA. V první třetině dostala k dispozici čtyři přesilové hry, ale nejenže nevyužila ani jednu, nýbrž dvakrát inkasovala. Ve druhé dvacetiminutovce Rusko snížilo, a když na začátku závěrečné části vyrovnalo, zdálo se, že bude mít nad Amerikou navrch. Jenže hokejisté Spojených států rozhodli o své výhře dvěma góly během tří minut a z výšin sesadili Rusy zpátky na zem. Poslední zápas ve skupině proti Finům muselo Rusko vyhrát, aby postoupilo do semifinále. A zde je důkaz o kolísavosti výkonu Rusů největší. První třetinu vyhrála Sborná 3:0. Ve druhé části ale naprosto polevila a dovolila Finsku vyrovnat. Co se dělo v závěrečné dvacetiminutovce? Ano, přesně tak – ve stylu jednou jsi dole, jednou nahoře – Rusko vstřelilo čtyři góly a slavilo postup.

Statistické okénko
Kanadské bodování: Spencer Watson 5 bodů (3+2) – Maxim Lazarev 5 bodů (3+2).
Nejvíce gólů: Spencer Watson 3 góly – Maxim Lazarev 3 góly.
Nejvíce asistencí: Aaron Ekblad 3 asistence – Maxim Lazarev, Vladislav Kodola, Eduard Nasybulin a Ivan Nikolishin 2 asistence.
Trestné minuty: Spencer Watson 27 tm. – Daniil Vovčenko 10 tm.
Nejproduktivnější obránce: Aaron Ekblad 4 body (1+3) – Jevgeni Nazarkin 2 body (1+1).
Průměr inkasovaných gólů: Julio Billia 2,33 – Sergej Korobov 2,50, Maxim Sidorov 3,00.
Úspěšnost zákroků: Julio Billia 88,52 – Sergej Korobov 88,10, Maxim Sidorov 83,33.
Třetiny celkem: 4:3, 3:2, 3:2 – 3:2, 3:4, 5:2.

2. semifinále, USA - Česko, 19:00 – Břeclav

Jediný zápas, ve kterém doposud hokejisté Spojených států ztratili body, byl hned mač na turnaji proti Finsku. Američané sice vyhrávali, ale vedení promarnili a museli tak být rádi, že v závěru proti Suomi alespoň vyrovnali. Následné dvě hloupá vyloučení týmu USA ale Finsko potrestalo až v prodloužení. Ve druhém zápase Amerika narazila na Rusko. I když průběh první třetiny vypadal, že USA trénuje hru v oslabení, zámořští hráči se ubránili a navíc stihli Rusům nasázet ještě dva góly. O svoje vedení sice na začátku třetí části přišli, pranic je to však nerozházelo. Ve čtyřicáté sedmé minutě rozhodl o výhře USA Dougherty a tříbodovou pojistku přidal za další tři minuty Schmaltz. Ve třetím zápase proti Slovensku stačila Americe i dvoubodová výhra. Na to se však zámořští hráči neohlíželi a rozhodli o plném zisku bodů již v první třetině, kterou vyhráli 4:0. Stejně jako Kanada, i jejich americký soused se musel před čtvrtfinále stěhovat. Jestli Američanům bude sedět stadion v Břeclavi tak jako piešťanská Easton aréna, to se dozvíme 9.8. večer.

Česká republika tak bude mít už před zápasem jednu nepatrnou výhodu, ale přesto výhodu. Své dosavadní tři zápasy odehrála v Břeclavi a zde nastoupí i ke svému semifinálovému zápasu. Jak řekl trenér české reprezentace Jakub Petr, výkony jeho svěřenců mají stoupající tendenci. A nezbývá než souhlasit! V prvním zápase podlehl jeho výběr Kanadě jasně 0:4. Ani do zápasu o všechno se Švýcary nevstoupila Česká republika nejlépe – a to je ještě slabé slovo. Po první třetině prohrávali Češi 0:3. Druhou dvacetiminutovku však snížil Vrána a v poslední minutě zápasu si domácí hokejisté vynutili prodloužení, když se trefil v čase 59:02 Jenyš a následně o 35 vteřin později Pyrochta. Třešničku na dortu velkému obratu pak nasadil rozhodující nájezd Vrány. V zápase proti Švédům už Česko excelovalo. Po dvou třetinách vedli čeští hokejisté o tři góly a i přes lehké komplikace v závěru zápasu dokráčeli ke třem bodům. Radost z výhry však následně vystřídalo zklamání, když se Češi nejprve dozvěděli, že ve skupině skončili na nepostupovém třetím místě. O to větší pak byla eurofie z postupu. O všem totiž rozhodla pravidla IIHF o vzájemných zápasech týmů, které mají v minitabulce stejný počet bodů. Podle tohoto pravidla skončilo Česko ve skupině druhé.

Kanadské bodování: Nick Schmaltz 6 bodů (3+3) – David Pastrňák 3 body (2+1) a Filip Pyrochta 3 body (1+2).
Nejvíce gólů: Nick Schmaltz 3 góly – David Pastrňák a Jakub Vrána 2 góly.
Nejvíce asistencí: Nick Schmaltz 3 asistence – Filip Pyrochta 2 asistence.
Trestné minuty: Ryan Mantha 25 tm. – Pavel Pýcha 6 tm.
Nejproduktivnější obránce: Jack Dougherty 2 body (1+1) – Filip Pyrochta 3 body (1+2).
Průměr inkasovaných gólů: Blake Weyrick 2,00, Alex Nedjelkovic 2,50 – Vít Vaněček 2,00, Jan Pechek 3,00.
Úspěšnost zákroků: Alex Nedjelkovic 90,74, Blake Weyrick 88,24 – Vít Vaněček 93,94, Jan Pechek 70,00.
Třetiny celkem: 7:0, 1:4, 3:2 – 1:5, 3:1, 4:3.

o 5. místo, Finsko – Švýcarsko, 15:30 – Břeclav

Kanadské bodování: Mikko Rantanen 4 body (2+2) – Simon Kindschi a Kevin Fiala 3 body (2+1) a Denis Malgin 3 body (1+2).
Nejvíce gólů: Mikko Rantanen a Juho Lammikko 2 góly – Simon Kindschi, Kevin Fiala a Noele Trisconi 2 góly.
Nejvíce asistencí: Mikko Rantanen, Manu Honkanen a Miro Keskitalo 2 asistence – Denis Malgin a Cédric Maurer 2 asistence.
Trestné minuty: Juho Lammikko a Atte Mäkinen 2 tm. – Kevin Fiala a Edson Harlachen 8 tm.
Nejproduktivnější obránce: Sami Niku 2 body (1+1) a Miro Keskitalo 2 body (0+2) – Simon Kindschi 3 body (2+1).
Průměr inkasovaných gólů: Kaapo Kähkönen 3,00 – Gauthier Descloux 3,00, Kevin Fehr 4,00.
Úspěšnost zákroků: Kaapo Kähkönen 89,16 – Gauthier Descloux 91,18, Kevin Fehr 90,24.
Třetiny celkem: 1:4, 6:0, 3:6 – 4:2, 3:4, 2:2.

o 7. místo, Švédsko – Slovensko, 14:30 – Piešťany

Kanadské bodování: William Altelius Nylander 4 body (2+2) – Christián Jaroš, Adam Haščič a Adrián Holešínský 2 body (1+1), Patrik Maier 2 body (0+2).
Nejvíce gólů: William Altelius Nylander, Filip Karlsson a Kevin Elgestal 2 góly – Christián Jaroš, Adam Haščič, Adrián Holešínský a Marco Halama 1 gól.
Nejvíce asistencí: William Altelius Nylander a Dmytro Timashov 2 asistence – Patrik Maier 2 asistence.
Trestné minuty: Adrian Kempe 10 tm. – Adrián Holešínský 25 tm.
Nejproduktivnější obránce: Rasmus Anderson 1 bod (0+1) a Miro Keskitalo 2 body (0+2) – Christián Jaroš 2 body (1+1) a Patrik Maier 2 body (0+2).
Průměr inkasovaných gólů: Jesper Ericsson a Linus Söderström 2,50 – Stanislav Škorvánek a Maximilián Pajpach 3,00.
Úspěšnost zákroků: Jesper Ericsson 92,75, Linus Söderström 85,29 – Stanislav Škorvánek 3,60, Maximilián Pajpach 4,50.
Třetiny celkem: 3:2, 2:4, 3:5 – 0:5, 3:5, 1:2.