ČLÁNEK

Pashin after hat trick: ”Dream? I must say thanks to my teammates”

09.08.2019 | Kryštof Rossmann

The Russians stepped up in the third period of their semi-final against Finland, winning 4-1. Alexander Pashin collected a hat trick. "Dream? The only reason I scored three goal was my teammates," the 17-year-old sniper said humbly.

You´ve reached the final. What made the difference?
Well, it was a tough game to play and nothing was set before the third period. I guess we were playing smart defensively. That´s why we got our chances and that´s the reason why we won. 

Was Finland the toughest opponent you´ve faced so far?
We were prepared for a tough game but I would say every team at this tournament is extremely good. I can´t say if Finland was better than other teams or not. We were prepared in every other game as if it was our last.

You scored a hat trick in the semi-finals. You must been living your dream, right?
Well, i don´t know. Maybe it looks like a dream but I have to thanks my teammates. They are the only reason that me scoring a hat trick is possible.

In which part of the game is your team the strongest?
I think our strongest side is that we are always playing as a team. That´s the most important thing. If you play as a team, listen to your coach and the things he says about your game, you can win. You can´t give up, that´s the only way to win.

Are you looking forward to meeting Canada in the final?
We just have to step onto the ice and play our game, then everything should go well for us. I can´t say if Canada is any different in some way than every other team that we´ve played up till now.

Krátké zprávy

Harmonogram turnaje

11.7. - Harmonogram turnaje i s tabulkami si můžete doma vytisknout a postupně doplňovat výsledky.

Přátelská utkání

21.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2019 se ještě 3. srpna uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 USA a Slováci si ve stejný den zahrají v Piešťanech s Kanadou. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Pohled do historie

12.2. - Víte, jaká země vyhrála tento juniorský turnaj naposledy? A kdo má na svém kontě nejvíce zlatých medailí? Nahlédněte do historie, podívat se můžete ZDE.
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Twitter

Hlinka Gretzky Cup cancelled for 2020. The tournament will return to the Czech Republic & Slovakia in 2021. hlinkagretzkycup.cz/eng/clanek.asp…

Facebook

Po konzultacích s příslušnými úřady Kanady a provincie Alberta a po dohodě s partnery rozhodl Hockey Canada o zrušení letošního ročníku Hlinka Gretzky Cupu, který se měl za účasti mužstev České republiky, Finska, Kanady, Ruska, Slovenska, Švédska, Švýcarska a USA uskutečnit ve dnech 3. – 8. srpna 2020 v Edmontonu a Red Deeru.Podrobnosti ?? http://www.hlinkagretzkycup.cz/clanek.asp?id=549

Facebook

Rusové ovládli Hlinka Gretzky Cup 2019! A jednou z vůdčích osobností sborné byl Alexander Pašin, který skóroval na turnaji sedmkrát, z toho hned pětkrát v play-off. Sám ale ví, že bez skvělých spoluhráčů by to nešlo. Jak hodnotí finálový zápas?

Twitter

Quinton Byfield & Cole Perfetti of @HockeyCanada react to the final loss: hlinkagretzkycup.cz/eng/clanek.asp…

Twitter

Photos from the 2019 Hlinka Gretzky Cup Gold Medal Game. #hlinkagretzkycup #hockeycanada #russiahockey

Facebook

Foto: Karel Švec