ČLÁNEK

Na Hlinkův memoriál se sjeli ti nejlepší. Skvělý turnaj, říká šéf Columbusu

11.08.2016 | Vojtěch Balon

Břeclav - Memoriál Ivana Hlinky je pro skauty klubů kanadskoamerické NHL jedním z vrcholů sezóny, ne-li tím pomyslným Everestem. Cestu do Břeclavi a Bratislavy si letos našli i generální manažer Tampy Bay Steve Yzerman nebo šéf Columbusu Jarmo Kekäläinen. Na turnaji se totiž vždy sejdou opravdu ti nejlepší hráči. „Na mistrovství světa v dubnu ti nejlepší nepřijedou, protože hrají play-off juniorské ligy,“ vysvětluje bývalý extraligový sudí Roman Havlůj, který pracuje pro Úřad centrálního skautingu.

A co vlastně práce v takové organizaci obnáší? „Pokud jsou turnaje v Evropě, my zajišťujeme skautům soupisky, lineupy, sestavy nebo vstupy na stadiony,“ prozradil Havlůj, jehož mrzí, že si hlavně v Čechách mnozí zaměňují skauty za agenty. „Agenti se skauty NHL nemají nic společného. Agenti dělají smlouvy hráčům a většina jejich práce souvisí s tím, když odchází mladý hráč do kanadské juniorky. To není práce skautů, ti dělají pořadí a hodnocení hráčů. Se smlouvami a odchody hráčů do zámoří nemají skauti v podstatě nic společného,“ vysvětlil Roman Havlůj.

A že se do Břeclavi a Bratislavy každoročně sjede pěkná řádka skautů! „Je jich tu zhruba 180, každé mužstvo jich tu má pět šest. Tři v Bratislavě, tři v Břeclavi a různě přejíždějí,“ přiblížil. Dlouhá léta jezdí na Memoriál Ivana Hlinky například Jiří Hrdina, Inge Hammarström, Gordie Clark a další, nebývá výjimkou, když na turnaj přijedou i někteří generální manažeři. Tak důležitý pro nadcházející draft tradiční letní akce je. I letos přicestoval šéf Tampy Bay, legendární Steve Yzerman. Loni tu byl tehdejší generální manažer Floridy Dale Tallon, letos mezi Břeclaví a Bratislavou pendluje finský sympaťák Jarmo Kekäläinen, jenž rozhoduje o dění v Columbusu Blue Jackets.

Jediný evropský generální manažer v celé NHL si akci pochvaluje. „Myslím, že je to skvělý způsob, jak odstartovat sezónu. Dostaneme lepší představu o tom, kdo bude pro příští draft k dispozici, a je to také zábavný turnaj. Například Kanaďané přivezou své nejlepší hráče jen na tento turnaj, protože někteří se v dubnu nemohou zúčastnit mistrovství světa, protože stále hrají play-off. Myslím, že to je skvělý turnaj,“ řekl Kekäläinen

České titulky si můžete zapnout přímo ve videu.

V minulém draftu byli k dispozici hráči jako Auston Matthews, Patrik Laine či Jesse Puljujärvi, v tak brzké fázi sezóny se ještě tak talentovaní hráči nevyprofilovali. „Myslím si, že loni byli na začátku draftu k dispozici opravdu skvělí hráči a i ti ostatní v prvním kole byli velmi dobří. Nejsem si jistý, jestli to tak bude letos, ale na druhou stranu do draftu zbývá stále 11 měsíců a hráči mají dostatek času přesvědčit nás, že jsou taky tak dobří. Nyní máme pouze srpen, takže spousta z nich se ještě zlepší fyzicky i po psychické stránce a máme čas na to, abychom je zhodnotili,“ zůstává trpělivý funkcionář, který na červnovém draftu překvapil tím, že třetí volbu místo jasného favorita Puljujärviho použil na zisk Pierrea-Luca Duboise.

Kekäläinen soudí, že v Břeclavi a Bratislavě se i letos prohání spoustu hokejistů, kteří to dotáhnou do NHL. „Pro sedmnáctileté a osmnáctileté kluky je ale hodně těžký úkol, aby se z nich staly hvězdy,“ ví padesátiletý rodák z Tampere, jehož zaujal i český tým. „Z českého týmu jsem nadšený, zápas proti USA je vzrušující a má velmi vysokou úroveň.“ (rozhovor vznikal o jedné z přestávek středečního utkání Česko - USA, pozn. red.) A kdo z našich hráčů udělal na Kekäläinena největší dojem? „Zadina je velmi dobrý hráč. Češi mají i pár opravdu velkých a přitom šikovných hráčů, ale dnes je vidím poprvé a ještě nemám úplně ucelenou představu,“ zakončil bývalý křídelník.

Fotogalerie

 

Krátké zprávy

Harmonogram turnaje

11.7. - Harmonogram turnaje i s tabulkami si můžete doma vytisknout a postupně doplňovat výsledky.

Přátelská utkání

21.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2019 se ještě 3. srpna uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 USA a Slováci si ve stejný den zahrají v Piešťanech s Kanadou. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Pohled do historie

12.2. - Víte, jaká země vyhrála tento juniorský turnaj naposledy? A kdo má na svém kontě nejvíce zlatých medailí? Nahlédněte do historie, podívat se můžete ZDE.
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Twitter

Hlinka Gretzky Cup cancelled for 2020. The tournament will return to the Czech Republic & Slovakia in 2021. hlinkagretzkycup.cz/eng/clanek.asp…

Facebook

Po konzultacích s příslušnými úřady Kanady a provincie Alberta a po dohodě s partnery rozhodl Hockey Canada o zrušení letošního ročníku Hlinka Gretzky Cupu, který se měl za účasti mužstev České republiky, Finska, Kanady, Ruska, Slovenska, Švédska, Švýcarska a USA uskutečnit ve dnech 3. – 8. srpna 2020 v Edmontonu a Red Deeru.Podrobnosti ?? http://www.hlinkagretzkycup.cz/clanek.asp?id=549

Facebook

Rusové ovládli Hlinka Gretzky Cup 2019! A jednou z vůdčích osobností sborné byl Alexander Pašin, který skóroval na turnaji sedmkrát, z toho hned pětkrát v play-off. Sám ale ví, že bez skvělých spoluhráčů by to nešlo. Jak hodnotí finálový zápas?

Twitter

Quinton Byfield & Cole Perfetti of @HockeyCanada react to the final loss: hlinkagretzkycup.cz/eng/clanek.asp…

Twitter

Photos from the 2019 Hlinka Gretzky Cup Gold Medal Game. #hlinkagretzkycup #hockeycanada #russiahockey

Facebook

Foto: Karel Švec