ČLÁNEK

Hrdina v bráně Jakub Škarek: Výborná zkušenost. Mám strašnou radost, že jsme to dokázali

18.08.2016 | Tomáš Teplý

V šestnácti letech se stal Jakub Škarek jedničkou prvoligové Jihlavy, na mezinárodním poli dovedl český výběr k historicky prvnímu triumfu na Memoriálu Ivana Hlinky. Obrovský talent a naděje českého hokeje se rozpovídal o svých bezprostředních pocitech po vyhraném finále.

Odehráli jste perfektní turnaj, který jste zakončili ziskem zlaté medaile. Jaké jsou pocity?
Velmi pozitivní. Chtěl bych poděkovat spoluhráčům a trenérům, protože to byla výborná zkušenost hrát proti nejlepším týmům na světě. Jsem strašně rád, že jsme to zvládli.

Na každý zápas došla velká spousta fanoušků, kteří povzbuzovali celý zápas. Jak se vám chytalo před takovou atmosférou?
Chodilo hodně lidí, takže se mi chytalo výborně a myslím si, že i klukům se hrálo dobře. Rád bych lidem poděkoval, že chodili na naše zápasy v takovém počtu. My jsme si to užili.

Nesvazovalo vám to trošku ruce? Přece jenom jste vedli pouze o jeden gól a lidé na tribunách bouřili…
To už je hokej. Diváci nás hnali dopředu a já jsem věděl, že nám můžou jedině pomoct. V tomhle směru to bylo v pohodě.

Vy osobně jste odchytal neuvěřitelný turnaj. Bylo tady plno skautů ze všech koutů světa. Myslíte si, že vám to mohlo nějak pomoct do budoucnosti?
Pomoct by mi to možná mohlo, ale já to neřeším. Já teď pojedu do Jihlavy a budu odvádět maximální výkony tam a uvidíme, jak se to vyvrbí.

NHL je určitě lákavé…
To bych se nezlobil (smích).

Ve finálovém zápase jste čelil v porovnání s ostatními zápasy poměrně málo střelám. To asi není úplně ideální…
Pro gólmana to je obtížnější, když na něj nejde tolik střel. Potom se může stát, že soupeř třeba ujede, což je horší. Ale o to jsem šťastnější, že jsme to zvládli.

Dal by se ten tlak porovnat se zápasem v baráži o extraligu?
Já jsem si všechno hlavně strašně užil. I když jsme do extraligy nepostoupili, tak jsem si to užil. Tohle jsme naopak vyhráli. Ten tlak bych proto nijak nehodnotil.

Tomáš Vomáčka odchytal proti Americe zápas ve skupině, vy ve finále. Jaká byla mezi vámi spolupráce?
Úplně v pohodě. Tomáš mi poradil, jak hrají Američané přesilovku a jaké hráče tam mají. Sedli jsme si jak po hokejové stránce, tak po té lidské. Poradili jsme si vždycky a jsem rád, že tady byl zrovna Tomáš.

Chytal jste proti všem týmům, proti kterým Česko hrálo. Který byl nejvíc nepříjemný?
Chytalo se mi dobře proti všem, ale asi bych vybral Švýcarsko. Je to nepříjemný soupeř, navíc neměl mnoho šancí v zápase.

Krátké zprávy

Harmonogram turnaje

11.7. - Harmonogram turnaje i s tabulkami si můžete doma vytisknout a postupně doplňovat výsledky.

Přátelská utkání

21.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2019 se ještě 3. srpna uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 USA a Slováci si ve stejný den zahrají v Piešťanech s Kanadou. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Pohled do historie

12.2. - Víte, jaká země vyhrála tento juniorský turnaj naposledy? A kdo má na svém kontě nejvíce zlatých medailí? Nahlédněte do historie, podívat se můžete ZDE.
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Twitter

Hlinka Gretzky Cup cancelled for 2020. The tournament will return to the Czech Republic & Slovakia in 2021. hlinkagretzkycup.cz/eng/clanek.asp…

Facebook

Po konzultacích s příslušnými úřady Kanady a provincie Alberta a po dohodě s partnery rozhodl Hockey Canada o zrušení letošního ročníku Hlinka Gretzky Cupu, který se měl za účasti mužstev České republiky, Finska, Kanady, Ruska, Slovenska, Švédska, Švýcarska a USA uskutečnit ve dnech 3. – 8. srpna 2020 v Edmontonu a Red Deeru.Podrobnosti ?? http://www.hlinkagretzkycup.cz/clanek.asp?id=549

Facebook

Rusové ovládli Hlinka Gretzky Cup 2019! A jednou z vůdčích osobností sborné byl Alexander Pašin, který skóroval na turnaji sedmkrát, z toho hned pětkrát v play-off. Sám ale ví, že bez skvělých spoluhráčů by to nešlo. Jak hodnotí finálový zápas?

Twitter

Quinton Byfield & Cole Perfetti of @HockeyCanada react to the final loss: hlinkagretzkycup.cz/eng/clanek.asp…

Twitter

Photos from the 2019 Hlinka Gretzky Cup Gold Medal Game. #hlinkagretzkycup #hockeycanada #russiahockey

Facebook

Foto: Karel Švec