ČLÁNEK

Den D je tady. Sen o zlatu mohou Češi změnit v realitu, v cestě stojí USA

13.08.2016 | Václav Petrů

Břeclav - Česká reprezentace do osmnácti let dnes může dosáhnout úspěchu, který se předcházejícím generacím vyhýbal. Národní tým ještě Memoriál Ivana Hlinky nikdy nevyhrál, ačkoliv si hned sedmkrát zahrál ve finále. Zlomit prokletí zápasů o zlato se pokusí svěřenci Václava Varadi dnes od 17:30 v Břeclavi, jejich soupeřem budou Spojené státy americké.

Páteční semifinálové zápasy na Hlinkově Memoriálu přinesly divácky atraktivní a dramatické podívané, které se rozhodovaly až v prodloužení. České hokejisty poslal v bitvě se Švédskem svým gólem 22 vteřin před koncem prodloužení do finále Jakub Galvas. Spojené státy zase prakticky celý zápas tahaly za kratší konec, ale třikrát dokázaly smazat jednobrankové manko, vyrovnaly na 3:3, a v prodloužení poslal Američany do boje o titul Michael Pastujov.

Česká reprezentace se tak podruhé na turnaji utká s USA. Oba celky si proti sobě zahrály ve středu o první místo ve skupině, Američané dokázali zvítězit 4:2. „Mají výbornou první formaci a taky skvělé zvládají přesilovky. Musíme se na ně dobře připravit a odvést maximum jako v pátek," burcuje své spoluhráče semifinálový hrdina, brankář Jakub Škarek, který si připsal 41 úspěšných zásahů a dal svému týmu šanci na výhru. Podle talentovaného brankáře jsou šance českého výběru na zisk zlata otevřené. „Myslím, že máme šanci vyhrát, ale musíme odvést maximum jako dnes. Dáme do toho úplně všechno," přesvědčoval gólman, který si na jaře v šestnácti letech zachytal v jihlavské Dukle prvoligové play off mezi dospělými.

Češi se probojovali poosmé ze 26 účastí do finále prestižního juniorského turnaje, v předcházejících sedmi případech v boji o zlato vždy prohráli s Kanadou, nyní je poprvé čeká ve finále jiný soupeř. „Kluci jsou dobře naladění, těší se na zítřejší zápas a na to, že se porvou o zlato. Necháme tady všechno," přesvědčoval trenér národního týmu Václav Varaďa.

Očekávaná bitva mezi Českem a USA začne v břeclavské Ice Bors Areně v 17:30. Za vstup zaplatí návštěvníci 70 korun. K jistotě získání dobrého místa doporučujeme dorazit na stadion s předstihem.

Nejproduktivnější hráči (Česko):

1. Martin Nečas 6b (2+4), 2. Filip Zadina 5b (3+2), 3. Ostap Safin 4b (3+1)

Nejproduktivnější hráči (USA):

1. Sasha Chmelevski 9b (5+4), 2. Michael Pastujov 9b (3+6), 3. Ryan Poehling 6b (4+2)

Krátké zprávy

Harmonogram turnaje

11.7. - Harmonogram turnaje i s tabulkami si můžete doma vytisknout a postupně doplňovat výsledky.

Přátelská utkání

21.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2019 se ještě 3. srpna uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 USA a Slováci si ve stejný den zahrají v Piešťanech s Kanadou. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Pohled do historie

12.2. - Víte, jaká země vyhrála tento juniorský turnaj naposledy? A kdo má na svém kontě nejvíce zlatých medailí? Nahlédněte do historie, podívat se můžete ZDE.
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Twitter

Hlinka Gretzky Cup cancelled for 2020. The tournament will return to the Czech Republic & Slovakia in 2021. hlinkagretzkycup.cz/eng/clanek.asp…

Facebook

Po konzultacích s příslušnými úřady Kanady a provincie Alberta a po dohodě s partnery rozhodl Hockey Canada o zrušení letošního ročníku Hlinka Gretzky Cupu, který se měl za účasti mužstev České republiky, Finska, Kanady, Ruska, Slovenska, Švédska, Švýcarska a USA uskutečnit ve dnech 3. – 8. srpna 2020 v Edmontonu a Red Deeru.Podrobnosti ?? http://www.hlinkagretzkycup.cz/clanek.asp?id=549

Facebook

Rusové ovládli Hlinka Gretzky Cup 2019! A jednou z vůdčích osobností sborné byl Alexander Pašin, který skóroval na turnaji sedmkrát, z toho hned pětkrát v play-off. Sám ale ví, že bez skvělých spoluhráčů by to nešlo. Jak hodnotí finálový zápas?

Twitter

Quinton Byfield & Cole Perfetti of @HockeyCanada react to the final loss: hlinkagretzkycup.cz/eng/clanek.asp…

Twitter

Photos from the 2019 Hlinka Gretzky Cup Gold Medal Game. #hlinkagretzkycup #hockeycanada #russiahockey

Facebook

Foto: Karel Švec