ČLÁNEK

Canadians joyous after semi-final win, ready for final

12.08.2017 | Derek O’Brien

It was a tough battle against Sweden, a team that had topped the Břeclav Group with relative ease. Tied 1-1 in the third period, the Canadians broke the game open with goals from Serron Noel and Benoit-Olivier Groulx and eventually won 4-1. Those players, plus captain Joe Veleno, who assisted on Groulx´s goal, and defenceman Ty Smith, talk about the semi-final win and look ahead to the meeting with the Czechs in the final.

With 11:24 left in the third period, Noel scored the go-ahead and eventual game-winning goal. He described: “There was a shot from the point, then Jack McBain picked the puck up and passed it to me. I’m lucky enough to have my stick on the ice and I just put it in. Credit to Jack McBain for the great pass.”

The game wasn’t over yet, but when Groulx dug hard in front of the net and scored another goal with 2:33 to go, it nearly was.

“We kept playing our game, playing down low, hit them, crashed the net. I think the last two goals showed the way we played the whole game,” said Groulx, who then described his goal. “It was an amazing play by Joe Veleno to get that puck in front of the net. At first, I didn’t see it and it hit my skate, so I tried to see where it was and in the end I found it right in front of my blade and I just put it in.”

Looking ahead to the final, Veleno said: “It’s not going to be an easy game. It’s the final, so we’re going to expect a hard-fought game. We know their crowd is going to be loud, so we’re going to try not to let that be a distraction for us. We’re just going to go in there and play our game and do nothing different - just play the Canadian way and battle hard.”

“We’ve played against them once already,” Smith said about the pre-tournament game in which Canada beat the Czechs 3-1. “I’ve heard that the crowd is going to be crazy there, so we’re going to have to deal with that and just focus on the game. I think we have to just stick to our game plan, listen to the coaches and we should have a good chance.”

Krátké zprávy

Harmonogram turnaje

11.7. - Harmonogram turnaje i s tabulkami si můžete doma vytisknout a postupně doplňovat výsledky.

Přátelská utkání

21.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2019 se ještě 3. srpna uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 USA a Slováci si ve stejný den zahrají v Piešťanech s Kanadou. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Pohled do historie

12.2. - Víte, jaká země vyhrála tento juniorský turnaj naposledy? A kdo má na svém kontě nejvíce zlatých medailí? Nahlédněte do historie, podívat se můžete ZDE.
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Twitter

Hlinka Gretzky Cup cancelled for 2020. The tournament will return to the Czech Republic & Slovakia in 2021. hlinkagretzkycup.cz/eng/clanek.asp…

Facebook

Po konzultacích s příslušnými úřady Kanady a provincie Alberta a po dohodě s partnery rozhodl Hockey Canada o zrušení letošního ročníku Hlinka Gretzky Cupu, který se měl za účasti mužstev České republiky, Finska, Kanady, Ruska, Slovenska, Švédska, Švýcarska a USA uskutečnit ve dnech 3. – 8. srpna 2020 v Edmontonu a Red Deeru.Podrobnosti ?? http://www.hlinkagretzkycup.cz/clanek.asp?id=549

Facebook

Rusové ovládli Hlinka Gretzky Cup 2019! A jednou z vůdčích osobností sborné byl Alexander Pašin, který skóroval na turnaji sedmkrát, z toho hned pětkrát v play-off. Sám ale ví, že bez skvělých spoluhráčů by to nešlo. Jak hodnotí finálový zápas?

Twitter

Quinton Byfield & Cole Perfetti of @HockeyCanada react to the final loss: hlinkagretzkycup.cz/eng/clanek.asp…

Twitter

Photos from the 2019 Hlinka Gretzky Cup Gold Medal Game. #hlinkagretzkycup #hockeycanada #russiahockey

Facebook

Foto: Karel Švec