ČLÁNEK

Askarov after final: My teammates were helping me a lot!

10.08.2019 | David Sokol

The Russians kept the Canadian shooters shut and with extraordinary help from their goalie Yaroslav Askarov skated their way to the gold medals.

Yaroslav, you just won the gold medal. What is going through your mind right now?
I´m not really sure what just happened, I´m just full of emotions at the moment (smiles).

What was it like in the final surge? The Canadians were in your zone for the last three minutes but you were able to hold the fort...
Obviously the Canadians were trying to do everything possible to score a goal but my teammates were helping me a lot and I was helping them. That´s how we win gold medals. 

What could you say about having a defenceman like Daniil Chayka, who ends up winning the Player of the Game award in front of you?
Well, we have plenty of good defencemen on our roster and when are they stepping onto the ice, they just have to be confident in me, because I try my best to help them to win. 

Many of the draft reports put you even in the top 10, which is very rare for a goaltender. Do you think this was a good start of the season for you to prove that you belong to this group?
I guess when you win such a great tournament like Hlinka Gretzky Cup is, everyone is paying attention to you. I think that everybody on our team improved their position in the reports. 

Who was the most challenging shooter you faced in the tournament?
Honestly, I wasn´t paying too much attention to the shooters, I was just trying to do my best to win.

Is there a specific goaltender that you look up to?
I think there is no perfect goalie but I look up to the likes of Andrei Vasilevsky, Sergei Bobrovsky, Marc-Andre Fleury, Ilya Sorokhin, Pekka Rinne, Juuse Saros... There are a lot of good goalies out there and I just try to always take something from their games and implement it into my own game.

When do you expect yourself to be ready to come to the North America, especially if you will go this high in the draft?
Well, I would have to think about that first (laughter).

Krátké zprávy

Harmonogram turnaje

11.7. - Harmonogram turnaje i s tabulkami si můžete doma vytisknout a postupně doplňovat výsledky.

Přátelská utkání

21.6. - Před startem samotného turnaje Hlinka Gretzky Cupu 2019 se ještě 3. srpna uskuteční přátelská utkání domácích týmů. Česká republika vyzve v Břeclavi od 18:30 USA a Slováci si ve stejný den zahrají v Piešťanech s Kanadou. Živé textové přenosy budete moct sledovat na www.onlajny.com!

Pohled do historie

12.2. - Víte, jaká země vyhrála tento juniorský turnaj naposledy? A kdo má na svém kontě nejvíce zlatých medailí? Nahlédněte do historie, podívat se můžete ZDE.
Historie hokejové legendy

Ivan Hlinka a vše kolem něj

Více o legendě

Twitter

Hlinka Gretzky Cup cancelled for 2020. The tournament will return to the Czech Republic & Slovakia in 2021. hlinkagretzkycup.cz/eng/clanek.asp…

Facebook

Po konzultacích s příslušnými úřady Kanady a provincie Alberta a po dohodě s partnery rozhodl Hockey Canada o zrušení letošního ročníku Hlinka Gretzky Cupu, který se měl za účasti mužstev České republiky, Finska, Kanady, Ruska, Slovenska, Švédska, Švýcarska a USA uskutečnit ve dnech 3. – 8. srpna 2020 v Edmontonu a Red Deeru.Podrobnosti ?? http://www.hlinkagretzkycup.cz/clanek.asp?id=549

Facebook

Rusové ovládli Hlinka Gretzky Cup 2019! A jednou z vůdčích osobností sborné byl Alexander Pašin, který skóroval na turnaji sedmkrát, z toho hned pětkrát v play-off. Sám ale ví, že bez skvělých spoluhráčů by to nešlo. Jak hodnotí finálový zápas?

Twitter

Quinton Byfield & Cole Perfetti of @HockeyCanada react to the final loss: hlinkagretzkycup.cz/eng/clanek.asp…

Twitter

Photos from the 2019 Hlinka Gretzky Cup Gold Medal Game. #hlinkagretzkycup #hockeycanada #russiahockey

Facebook

Foto: Karel Švec